BANJALUKA, Do kraja godine Banja Luka će biti bogatija za jednu novu fabriku iz sektora prehrambene industrije. Investitor je kompanija iz Slovačke, a riječ je o investiciji vrijednoj tri miliona evra, najavio je predsjednik Područne privredne komore Banja Luka, Nikola Tolimir, koji je juče bio domaćin šest privrednih organizacija iz Slovačke.
– Već nekoliko mjeseci smo u pregovorima s jednom slovačkom firmom o ulaganju u područje prehrambne industrije u Banjoj Luci. To će biti ozbiljna investicija. Riječ je o savremenoj fabrici, potpuno automatizovanoj, koja će zapošljavatio više od deset radnika – rekao je Tolimir.
Kako on tvrdi, to je samo uvod u tješnju saradnju s ovom zemljom, s kojom Republika Srpka bilježi spoljnotrgovinski deficit.
– Na kraju prošle godine, pokrivenost uvoza izvozom ove dvije zemlje iznosila je svega 24 odsto. U 2008. godini iz Slovačke smo uvezli robu u vrijednosti 14,8 miliona evra, a izvezli smo robu u vrijednosti 3,6 miliona evra. Cilj nam je da spojimo privredne subjekte kako bismo popravili ovu sliku, jer prostora ima dovoljno – naglasio je Tolimir.
Drvna industrija, poljoprivredni sektor, oblast energetike, te ekologija, samo su neke od oblasti u kojima dvije zemlje, smatra Tolimir, mogu da ostvare bolju privrednu saradnju.
– Naša drvna industrija oživljava i stvaraju se velike mogućnosti u plasmanu tih proizvoda na njihovo tržište. Takođe, i poljoprivreda je grana, čije proizvode izvozimo i možemo još više izvoziti u Slovačku. Mi od njih uvozimo celulozni papir, što je jedna od njihovih najznačajnih komponenti – pojasnio je Tolimir.
Da prostora za saradnju ima, ali i želje i volje, slažu se i slovački predstavnici.
– Drago nam je što možemo doprinijeti razvoju boljih odnosa dvije zemlje. Iniciraćemo i buduće susrete s privrednicima, te informisati ih o mogućnostima. U biznisu, ukoliko dođe do susreta deset firmi, i nakon dvije godine do sklapanja poslova u 25 procenata, smatra se da ste postigli uspjeh. A naše dvije zemlje saradnju mogu ostvariti i u oblasti proizvodnje toplotne energije, korištenja biomase, proizvodnje opreme za male hidroelektrane, banjska lječilišta i velnes centre, te u oblasti prizvodnje i regulisanja električne energije. Nije nam bitno da li investiramo u RS ili FBiH, ali ipak nam je bliža RS – rekao je Jan Mišura, direktor Privredne komore Žilina.
U septembru 2007. godine dvije komore potpisale su Sporazum o saradnji. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.