LJUBLJANA, Za otpremnine trojici članova uprave Nove Ljubljanske banke (NLB), postavljenih u vrijeme prijašnje vlade, trebalo bi odvojiti 2,5 milijuna evra, čemu se vlada premijera Pahora protivi jer u vrijeme ekonomske krize i sve veće nezaposlenosti želi smanjiti plaće i nagrade upravama i menadžerima državnih kompanija i banaka.
“Nadam se da tako visoke otpremnine neće biti isplaćene”, rekao je Pahorov ministar financija Franci Križanič, komentirajući vijesti da će neželjeni članovi uprave u najvećoj državnoj banci biti bogato nagrađeni prilikom odlaska. Kako navode slovenački mediji, ironija situacije u upravi najveće slovenačke banke od posebnog državnog interesa sastoji se i u tome što je Pahorova vlada prije samo nekoliko mjeseci donijela zakon po kojemu se na otpremnine na iznos koji prelazi 75.000 eura plaća 90-postotni porez.
To pravilo važilo bi i u ovom slučaju da se nije pokazalo kako u pravno važećim individualnim ugovorima poslovodstva Ljubljanske banke ne stoji klauzula po kojoj porez na otpremnine plaća vlasnik banke, a to je u ovom slučaju država, a da se njihove otpremnine definišu u neto iznosu.
Inače, zakon o ekstraoporezivanju visokih menadžerskih nagrada i otpremnina donesen je pomalo i pod pritiskom javnosti nakon otkrivanja velikog broja menadžera i konzultanata u državnim kompanijama koji su bogato nagrađeni, dok ostali zaposlenici u nekim slučajevima imaju minimalna primanja.
Zato je premijer Borut Pahor početkom godine najavio sudsku tužbu protiv bivšeg direktora Ljubljanske banke Marjana Kramara koji je nakon pet godina rada u banci dobio “nezasluženu” otpremninu od čak milion evra.
Jedan od najvećih svjetskih kupaca kakao zrna, kompanija “Nestle”, objavila je da će pomoći proizvođačima ove sirovine da povećaju produkciju i time se suprotstave višegodišnjem manjku i znatnom rastu cijena kakaoa na svjetskom tržištu.
“Nestle” podsjeća da se već četiri godine bilježi manjak kakaoa, što se dosad nije dešavalo. Manjak se prognozira i za narednu, petu uzastopnu godinu, izvještava Reuters.
Ovih dana cijena kakao je na Njujorškoj berzi sirovina na najvišoj vrijednosti za gotovo 30 godina. U posljednje dvije decenije svjetska potrošnja čokolade se udvostručila, pri čemu je u posljednjih pet povećana za 14 posto.
Istovremeno većina uzgajivača kakaoa, prije svega u zapadnoafričkim zemljama, ima probleme sa opadanjem prinosa, zbog starenja žbunova kakaovca, što ih čini podložnijim bolestima i zbog toga što se ova kultura gaji na neproduktivno malim posjedima.