ZAGREB, Gotovo 60 odsto domaćinstava u Sloveniji imalo je u toku 2010. prihode veće od potrebnih, dok je u Hrvatskoj 77 odsto domaćinstava imalo nedovoljno prihoda.
Lani je prosječno slovenačko domaćinstvo raspolagalo mjesečno sa oko 1.500 evra, a hrvatsko sa 866 evra, pokazala su istraživanja kretanja prihoda i troškova agencije GfK iz Slovenije i Hrvatske.
Prema subjektivnoj procjeni ispitanih, prihodi potrebni za zadovoljenje osnovnih troškova porodice u Sloveniji iznosili su u prosjeku mjesečno oko 1.260 evra, dok su u Hrvatskoj bili 1.186 evra.
Iz istraživanja proizlazi da je kod slovenačkih domaćinstava razlika između potrebnih i ostvarenih prihoda u prosjeku u plusu za oko 240 evra, dok je u Hrvatskoj u minusu 320 evra.
Prema rezultatima istraživanja koje je GfK Slovenije sproveo u februaru ove godine, najviša pojedinačna stavka u kućnom budžetu u Sloveniji su hrana i piće, sa oko 274 evra prosječno tokom mjeseca.
Sljedeća stavka je mjesečna štednja u iznosu od 169 evra kod 57 odsto domaćinstava koja odvajaju za štednju. U 93 odsto domaćinstava, na odjeću i obuću troši se po oko 90 evra mjesečno.
Trošak mobilnog telefona prisutan je u 88 odsto slovenačkih domaćinstava sa prosječnim iznosom od 47 evra, a na fiksni telefon 58 odsto njih prosječno mjesečno troši 24 evra.
Trećina domaćinstava u Sloveniji ima i troškove obrazovanja sa prosjekom od 91 evro mjesečno, dok na kulturu, rekreaciju i zabavu 80 odsto domaćinstava troši prosječno 77 evra.
Troškove za potrebe zdravstva imalo je 86 odsto domaćinstava sa prosječnim mjesečnim iznosom od 32 evra, a navodi se i da oko 36 odsto slovenačkih domaćinstava ima i troškove za duvan i cigarete, i to sa prosječnim iznosom od 80 evra.
Podaci GfK Slovenije, ukazuju na to da je lani 57 odsto domaćinstava u Sloveniji imalo prihode veće od potrebnih, 25 odsto je ostvarilo prihode niže od potreba, a 18 odsto tačno koliko im treba. U Hrvatskoj je svega devet odsto domaćinstava navelo da su im u 2010. ostvareni prihodi bili veći od potrebnih, 11 odsto je ostvarilo prihode tačno koliko im treba, a 77 odsto je, po subjektivnoj procjeni, imalo prihode niže od potrebnih. Tanjug