LJUBLJANA, Slovenci su prije tačno 20 godina dobili svoju prvu nacionalnu valutu koje su se odrekli ulaskom u Evropsku monetarnu uniju (EMU) 1. januara 2007. i prihvaćanjem evra, a i danas smatraju da su obje odluke bile pravilne, navode u subotu slovenski mediji.
Slovenska vlada koja je provela osamostaljenje 1991. uvela je 8. oktobra te godine “slovenski tolar”, u nastojanju da stabilizuje cijene i izbjegne 22-postotnu mjesečnu inflaciju tadašnjeg jugoslovenskog dinara, a ta je valuta više od 15 godina dobro služila potrebama nove države koja u početku nije imala znatnijih deviznih rezervi, niti riješeno pitanje statusa u međunarodnim finansijskim ustanovama, što je bilo povezano s raspodjelom zajedničkog jugoslovenskog duga, podsjetili su se u izjavama za “Delo” tadašnji guverner centralne banke France Arhar i ministar finansija Dušan Šešok.
Zamjena tolara evrom bila je potrebna i neizbježna jer male države sa svojom valutom mogu biti izložene špekulativnim napadima kakve je 1998. doživljavala danska kruna zbog čega je Danska morala tražiti pomoć Evropske centralne banke (ECB), rekao je Arhar.
“Preuzimanje evra 2007. godine Sloveniji je jako koristilo iako se time odrekla suverene monetarne politike”, rekao je za “Delo” profesor na Ekonomskom fakultetu u Ljubljani Mojmir Mrak koji ne vjeruje u “pesimistički scenario” o raspadu evrozone zbog kojeg bi države EU-a koje koriste evro opet uvele nacionalne valute.
“Taj pesimistički scenario vrlo je daleko i Evropa se jako angažuje da do njega ne dođe”, rekao je Mrak.
Svoju staru nacionalnu valutu Slovenija je zamijenila evrom 1. januara 2007. godine u omjeru 239,64 tolara za jedan evro, s time da je tako fiksirani kurs održavala dvije i po godine prije službenog prihvaćanja evra, u periodu u kome je morala dokazati da ispunjava makroekonomske kriterijume za ulazak u evrozonu, prenose agencije.