LJUBLJANA, Objavom tender za dodjelu frekvencijskih opsega započeo je postupak dodjele dugoočekivanih frekvencija za uvođenje nove 5G mobilne tehnologije u Sloveniji.
Iz Agencije za komunikacijske mreže i usluge (Akos) kažu da odabir može potrajati nekoliko mjeseci, a aukcija se treba završiti sljedećeg proljeća.
Kad bi Akos prodao sve frekvencije samo po početnim cijenama, u državnu blagajnu slilo bi se 69 miliona evra.
Uz operatore (Telekom Slovenije, A1, Telemach, T2) za njih su zainteresirane i tehnološke tvrtke, gdje postoji potencijal za razvoj uslužnih proizvodnih niša, izvještava Delo.
Akos je u Narodnim novinama objavio tendr s javnom aukcijom za dodjelu nekoliko frekvencijskih opsega za pružanje javnih komunikacijskih usluga krajnjim korisnicima.
To je službeno označilo početak postupka dodjele šest frekvencijskih opsega, koji takođe uključuju opsege 700 i 3600 MHz i 26 GHz, koji su namijenjeni uvođenju nove 5G mobilne tehnologije.
Uz njih, u tender su uključeni i drugi frekvencijski opsezi, koji će se svi dodijeliti na tehnološki neutralan način; pa će ih kupci moći koristiti za bilo koju mobilnu tehnologiju.
Dodjela frekvencijskih opsega dio je akcijskog plana EU-a koji nastoji brzo razviti ovo područje.
Direktorica Akose Tanja Muha kaže da nije jasno kakve će biti konačne cijene frekvencija nakon aukcije, ali određeni opsezi privlače interes operatera, što povećava početne cijene.
Istovremeno, Tanja Muha naglašava da je aukcija jednokratno plaćanje takozvane koncesione naknade koju plaća konačni nosioci frekvencije.
Potonji zatim plaća frekvenciju, što je zapravo iznos iz kojeg se finansira Akos, a cjelokupni prihod od aukcije usmjerava se u državni budžet. Indikator.ba
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Mi nema šta da brinemo. Mi nećemo dobiti 5G mrežu prije 2029.