LJUBLJANA, Slovenački sindikati oštro se protive smanjenju prava iz zdravstvenog i penzionog osiguranja pa su u ponedjeljak najavili da će, ako se to ozakoni, rješenja osporavati na referendumu.
“Ogorčeni smo prijedlogom zakona o zdravstvenom osiguranju kojim se namjeravaju smanjiti naknade za bolovanja, a svoja prava spremni smo štititi i referendumom”, poručili su sindikati.
“Promjene koje predlaže vlada ugrožavaju temelje socijalne države”, izjavio je na konferenciji za novinare Dušan Semolič, predsjednik Saveza slobodnih sindikata (ZSSS), najjače slovenačke sindikalne konfederacije.
Po zakonu, koji je u javnoj raspravi, a predložio ga je ministar zdravstva Borut Miklavčič, naknade za bolovanja iznad 30 dana plaćala bi se u visini 75 odsto osnovne plate, a ne 90 odsto kao do sada, a smanjila bi se i prava na bolovanja zbog bolesti članova porodice.
Sindikati podsjećaju da je sadašnji premijer Borut Pahor, kad je dolazio na vlast, najavio mjere za izlazak iz krize, ali i jačanje gospodarske konkurentnosti i strukturne reforme koje æe omogućiti da Slovenija postane “jednom od najsocijalnijih država” u svijetu.
Istovremeno, više sindikalnih organizacija, ali i umirovljeničkih udruženja, negativno je ocijenilo i prijedlog izmjena zakona o penzionom osiguranju koji bi smanjio troškove državne penzione blagajne u koju svake godine sve više treba izdvajati iz budžeta zbog sve većeg manjka. Prijedlog zakona u javnoj je raspravi, a ima više varijanti, među njima povećanje godina starosti za penzionisanje na gotovo 70 godina ili izjednačenje starosne granice za odlazak u penziju za žene i muškarce, što je najnegativnije primljeno.
Vlada govori i o uvođenju švajcarskog ili švedskog modela penzionisanja s više privatnih penzionih stubova, uz onaj osnovni, te sporije izjednačavanje penzija i plata. Iako vlada tvrdi da je sve to potrebno zbog ekonomske krize i vrlo negativnih demografskih trendova zbog kojih je Slovenija, po podatcima EU-a, na 6. mjestu po neodrživosti penzionog sistema, više je stranaka i udruženja penzionera već protestovalo. Tako je, među ostalim, i stranka penzionera DESUS, koja učestvuje u Pahorovoj vladi, već tražila objašnjenja navodnih namjera da se iduće godine zamrznu penzije.
Bivši direktor vladine Kancelarije za makroekonomiju Janez Žušteršič izjavio je u ponedjeljak u razgovoru za tjednik “Reporter” da izlazak Slovenije iz krize ovisi o svjetskim trendovima i da će dugo potrajati, no da je Pahorova vlada donijela nekoliko dobrih, ali i nekoliko slabih mjera za izlazak iz krize. No, po ocjeni jednog od vodećih slovenačkih makroekonomista srednjeg naraštaja, njezine su mjere u prvom redu bile samo kozmetičke.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Gdje su ovi iz Fonda PIO RS, koji su pretvorili u najvecu socijalnu ustanovu, da bi se kupio mir u kuci. Fond PIO samo onim koji su ga stvarali, a sve ostale korisnike neka drzava placa, a najmanje imamo mi koji smo 40 godina posteno odradili, danas ima stotine nekih precih, borci,porodice poginulih itd. iako sam i ja borac I kategorije nemam zute banke od ove drzave.
Pitam Vas Curguz i Mastilo kada cete ispraviti tu nepravdu. Da drzava svojim budzetom placa borce i to sve jednako, radio ne radio, imao penziju nemao, a ne kao sada pravite diskriminaciju, kao da sam ja bio borac VRS sto mi je milo bilo ili da dam isao na mobu i danas kao borac I kategorije nemam nista, samo mogu cekati robiju.