BANJALUKA, Bilansni nivo mikrokreditnih organizacija u Republici Srpskoj /RS/ na kraju prvog polugodišta ove godine iznosio je 307,9 miliona KM i manji je za tri odsto od stanja na kraju 2009, stoji u polugodišnjem izvještaju Agencije za bankarstvo RS.
Od ukupnog bilansa mikrokreditnih organizacija, na mikrokreditna društva odnosi se 305,8 miliona KM ili 99 odsto, dok ostatak čini bilansni nivo mikrokreditnih fondacija.
U RS posluje sedam mikrokreditnih organizacija, od kojih su tri mikrokreditna društva kao profitne organizacije i četiri mikrokreditne fondacije kao neprofitne organizacije, a u tom sektoru zaposleno je 426 radnika.
U sktrukturi aktive mikrokreditnih organizacija novčana sredstva iznose 38,6 miliona KM ili 13 odsto od ukupne aktive i imaju stopu rasta od 29 odsto u odnosu na kraj prošle godine.
Najveći dio aktive u procentu od 80 odsto u prvom polugodištu ove godine čine bruto krediti u ukupnom iznosu od 247,1 miliona KM i bilježe pad za osam odsto u odnosu na kraj prošle godine.
U strukturi pasive u posmatranom periodu obaveze po uzetim kreditima su osnovni izvor sredstava i iznose 224,7 miliona KM ili 73 odsto ukupne pasive i u odnosu na kraj prošle godine imaju stopu pada od četiri odsto.
Od ukupnih obaveza po uzetim kreditima na dugoročne kredite otpada iznos od 221,2 miliona KM, a na kratkoroične kredite 3,5 miliona KM.
Osnovna djelatnost mikrokreditnog sektora je davanje mikrokredita, a ciljna grupa su većinom građani sa nižim prihodima koji teško dobijaju kredite od banaka.
U ukupnim kreditima, krediti mikrokreditnih društava čine iznos od 245,3 miliona KM, a 1,8 miliona KM su krediti mikrokreditnih fondacija.
Vrijednost neto kredita na kraju prvog polugodišta iznosila je 232,4 miliona KM i manja je za 10 odsto u odnosu na kraj prošle godine.
U prvom polugodištu 1 436 jemaca je otplatilo 966.800 KM KM za 1 436 korisnika kredita, dodaje se u izvještaju. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
nista novo kada nema proizvodnje…