BANJALUKA, Iskazani deficit Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske prošle godine smanjen je za 55,39 odsto u odnosu na 2013. godinu, a u odnosu na 2012. godinu za 60 procenata, saopšteno je danas iz ove ustanove.
U Fondu navode da je smanjenju deficita doprinijela realizacija mjera za smanjenje troškova, donesenih s ciljem ublažavanja negativnih efekata stagnacije prihoda i sve većeg broja oboljelih.
Reagujući na navode člana SDS-ovog Odbora za zdravstvo Slobodana Stanića, iz Fonda ističu da se građanima Republike Srpske svakodnevno pružaju zdravstvene usluge, među kojima su one najsloženije koje domaće bolnice rade jedine u BiH, što je potvrda da je zdravstveni sistem funkcionalan i stabilan, te da to ni ubuduće neće biti dovedeno u pitanje.
“Da su tvrdnje opozicije iznesene proteklih godina na račun zdravstvenog sektora bile tačne, na našim zdravstvenim ustanovama odavno bi bili katanci, odnosno zdravstveni sistem ne bi ni postojao. A, naši građani se i dalje nesmetano liječe, Fond zdravstvenog osiguranja i dalje plaća ta liječenja, lijekove, pomagala, plate se isplaćuju i uvode se nove složene usluge”, navodi se u saopštenju.
U Fondu ističu da su ovih godina održali dostignuti nivo prava iz zdravstvenog osiguranja, a da su pojedina prava proširena, prvenstveno maksimalnim racionalizovanjem svih troškova na koje Fond ima uticaja, kao i zahvaljujući svakodnevnim aktivnostima na smanjenju cijena pojedinih usluga i lijekova.
“Sve obaveze prema zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj Fond izmiruje u predviđenim rokovima, a kada je riječ o pravima iz zdravstvenog osiguranja Republika Srpska je podudarna sa mnogo razvijenijim zemljama”, navodi se u saopštenju.
Kao uzroke problema u vezi sa ostvarivanjem prihoda, u Fondu navode nedovoljnu efikasnost naplate doprinosa za zdravstveno osiguranje, lošu strukturu osiguranika, te sporu realizaciju pokrenutih inicijativa Vlade Republike Srpske za obezbjeđenje dodatnih izvora među akcizama na duvan i alkohol, a koje moraju biti realizovane na nivou BiH.
“Takođe, Vlada je u proteklom periodu preduzela i brojne druge mjere koje su su, između ostalog, sprovodile radi poboljšanja naplate dorinosa, a ohrabruje i to što Vlada razmatra uvođenje novog sistema kontrole uz pomoć banaka, prema kojem ne bi bila moguća isplata neto plate bez doprinosa. Vjerujemo da će sve ove aktivnosti Vlade i resornog ministarstva, kao i Poreske uprave, doprinijeti dodatnom poboljšanju efikasnosti naplate doprinosa, a što će direktno uticati i na prihode Fonda”, poručuju iz ove institucije.
U Fondu podsjećaju da ukupna dugovanja za doprinose premašuju 200 miliona KM, ali da polovina realno nije naplativa jer se radi o dugovanjima preduzeća koja su u stečaju ili likvidirana.
“Koristimo i ovu priliku da ponovo apelujemo da poslodavci – koji ne uplaćuju doprinose za zdravstveno osiguranje, na one koji to čine na najniže plate, ili koji dio plata uplaćuju na račun, a ostatak na druge načine i tako direktno narušavaju zdravstveni sistem – da svoje obaveze izvršavaju onako kako je to zakonom predviđeno”, poručuju iz Fonda.
Po završetku revizije poslovanja za prethodnu godinu, javnosti će biti dostupniji podaci o poslovanju Fonda u ovom periodu, obavezama i ostalim detaljima. Srna
Komentariši