BIJELJINA, Sekretar Udruženja potrošača “Zvono” iz Bijeljine Branko Kačarević izjavio je Srni da je smanjenje marži u prometu robe korisna stvar, ali da smatra da će doći do preraspodjele troškova u strukturi formiranja cijena čime one neće biti manje.
“Može se dogoditi da trgovci povećaju druge troškove u strukturi cijene, pa onda iako je marža smanjena cijena ostane nepromijenjena. Ako se ima kontrola nad strukturom formiranja cijene, neće biti dozvoljena preraspodjela”, istakao je Kačarević.
Prema njegovim riječima, smanjenje marži ipak je ohrabrujuća činjenica i biće dobro ako ova mjera uspije samo da stopira rast cijena, a u narednom periodu će se vidjeti da li ona daje rezultate.
Kačarević smatra da to nije jedina mjera koja će biti preduzeta s obzirom da Vlada Republike Srpske (RS) želi da reguliše visoke cijene.
“Biće još mjera koje će Vlade RS preduzeti. Mjera koju je Vlada donijela o povlačenju 20 000 tona iz robnih rezervi obezbijediće povoljnije cijene brašna, a ni hljeb neće moći da poskupi”, rekao je Kačarević.
Komentarišući cijene u protekla tri mjeseca, Kačarević je napomenuo da su cijene pojedinih artikala, kao što su brašno, ulje i šećer nekontrolisano povećane, te da nije zabilježen nijedan artikal osnovnih životnih namirnica kojem je cijena smanjena.
Udruženje potrošača “Zvono” iz Bijeljine krajem marta objaviće analize stanja cijena na tržištu u periodu od decembra prošle do 15. marta ove godine.
U Srpskoj danas stupa na snagu Uredba o izmjeni Uredbe o ograničavanju marži u prometu robe, kojom je marža na osnovne prehrambene proizvode smanjena sa 10 na osam odsto u maloprodaji i sa osam na šest odsto u veleprodaji.
Uredba se odnosi na so za ljudsku ishranu od jednog kilograma, životinjsku i biljnu mast, suncokretovo ulje, margarin, pasterizovano mlijeko i jogurt pakovani u plastičnu foliju od jednog litra, pšenično brašno, na proizvodnju hljeba, rafinisani šećer iz trske i repe, šećer kristal pakovanja od jednog do pet kilograma, te hranu za dojenčad i bebe.