BANJALUKA, U većini opština u Srpskoj u prvoj polovini godine smanjeno je punjenje budžeta, a najteža situacija je u nerazvijenim opštinama.
U opštini Prijedor punjenje budžeta iznosi oko 80 odsto, i na nivou je od oko tri miliona maraka.
– Rebalans budžeta nećemo raditi prije oktobra, jer se svi bitni poslovi redovno servisiraju, a odustali smo od nekih investicija. Vidjećemo pred kraj godine kakva će situacija biti – kazao je načelnik opštine Prijedor Marko Pavić.
Načelnik Odjeljenja za finansije opštine Zvornik Bojan Ivanović rekao je da je u opštini Zvornik za šest mjeseci punjenje budžeta iznosilo 82 odsto u odnosu na plan.
– Planom je predviđeno da poreski prihodi učestvuju sa oko 75 odsto, a neporeski oko 25 odsto, dok trenutno poreski prihodi iznose oko 86 odsto u odnosu na plan, a neporeski oko 79 odsto. Kada su u pitanju poreski prihodi, najznačajniji je pad poreza na lična primanja, dok je u neporeskim prihodima najznačajniji pad ostvaren kod opštinskih administrativnih taksi – kazao je Ivanović.
Dodao je da je trenutno izvršenje budžeta 5.598.000 maraka, te da će, “s obzirom na to kako se situacija odvija rebalans budžeta biti u septembru ili oktobru”.
Načelnik opštine Kneževo Čedo Vuković rekao je da je u prva tri mjeseca punjenje budžeta iznosilo 70 odsto, te da je istom dinamikom nastavljeno u drugom kvartalu.
– U teškoj smo materijalnoj situaciji. Novca nema, kada damo plate ne možemo doprinose, kada platimo doprinose, ne možemo isplatiti plate. Nastojaćemo da dobijemo neku pomoć od Vlade jer ćemo u suprotnom imati potpuni kolaps. Rebalans budžeta vjerovatno ćemo raditi u ovom mjesecu i smanjivati lične dohotke svih budžetskih korisnika – kazao je Vuković.
Načelnik Odjeljenja za finansije opštine Derventa Zdenka Čečavac rekla je da je punjenje budžeta opštine smanjeno za 25 odsto u odnosu na plan.
– Planirani budžet je 11.490.000 KM, a punjenje je oko 75 odsto od plana. Mi smo zbog poplava pretrpjeli ogromnu štetu i ona će vjerovatno prouzrokovati još slabije punjenje budžeta s obzirom na to da skoro sve firme imaju posljedice od poplava. Zaostaju nam indirektni porezi u manjem procentu, kao i lokalni prihodi – kazala je Čečavac.
Načelnik Bratunca Nedeljko Mlađenović rekao je da je ova opština usvojila budžet na realnim osnovama, zbog čega sada nemaju većih poteškoća.
– Smanjili smo troškove administracije i plate za deset odsto u odnosu na prošlu godinu. Budžet je planiran u iznosu od 4.700.000 maraka. U prva tri mjeseca punjenje je bilo tri odsto veće, međutim, u posljednja tri mjeseca je pet odsto manje u odnosu na plan, tako da je u prosjeku izvršenje oko 95 odsto – kazao je Mlađenović. Glas Srpske