SARAJEVO , Saniranjem dugova rudnika u Federaciji BiH biće smanjena vrijednost privatnog kapitala u Rudniku Banovići, koji je sa 32 odsto u vlasništvu fondova i 1.650 malih dioničara, najavljuje ministar energetike i rudarstva FBiH Vahid Hećo.
“Mi ćemo nakon ove sanacije dugova, a u skladu s našim propisima, pozvati male dioničare da dokapitaliziraju svoj udio u vlasništvu, ali ako oni to ne žele normalno je da će doći do pada vrijednosti njihovog kapitala. Znam da fondovi ne žele i neće ništa uložiti u taj rudnik”, kaže Hećo.
U Udruženju malih dioničara u FBiH smatraju da je ovakva izjava “zastrašujuća za male dioničare”.
“Oni čak ni Zakon o sanaciji rudnika nisu smjeli definisati bez malih dioničara, jer oni su, kupovinom kapitala, kupili i dug koji je bio evidentiran u početnom bilansu preduzeća, a pogotovo ne smiju govoriti o smanjenju vrijednosti privatnog kapitala bez poziva na dokapitalizaciju. Oni moraju privoljeti male dioničare da učestvuju u povećanju vrijednosti svog kapitala”, tvrdi Rizah Softić, predsjednik Udruženja malih dioničara FBiH.
U Komisiji za vrijednosne papire u FBiH kažu da bi većinski vlasnik kod promjene vrijednosti kapitala trebalo da razgovara s manjinskim dioničarima, ali da i bez njihove saglasnosti može promijeniti vrijednost kapitala, a da malim dioničarima ostaje mogućnost da putem suda zadovolje svoje interese.
Kapital u Rudniku mrkog uglja Banovići je registrovan kao 693.880 dionica pojedinačne vrijednosti od po 100 KM. Vlada FBiH je vlasnik 69,53 odsto kapitala. Uz 1.650 građana BiH vlasnici su i Hipo Alpe Adria banka i Rajfajzen banka kao skrbnici za 5,05 i 3,85 odsto kapitala, Zveza bank iz Austrije kao vlasnik 2,74 odsto kapitala, Poteza iz Ljubljane (0,93 odsto), AC-Sin iz Ljubljane (0,89 odsto). Među vlasnicima kapitala su i KD PPD iz Ljubljane, Global Market Limitid iz Velike Britanije, A-banka iz Ljubljane i Pavlović-Petrić-Ivka iz Modriče.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.