VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) apelovao je danas da vlade smanje svoje budžetske deficite u vrijeme kada se okončava primjena stimulacionih mjera, kako bi se podržao dugoročan ekonomski oporavak.
„Izlazak iz intervencija u koje se ušlo zbog krize treba posmatrati u kontekstu ostvarivanja snažnog, održivog i uravnoteženog rasta“, navodi se u novom izvještaju MMF-a pod nazivim „Izlazak iz ekonomske krize“.
MMF je predstavio scenario prema kojem bi zemlje u razvoju ovogodišnji prosječni javni deficit od 4,3 odsto transformisale u prosječni javni višak od 3,7 odsto društvenog proizvoda 2020. godine.
Institucija koja okuplja 186 zemalja navodi da je ovaj cilj ključan za ostvarivanje održivog globalnog rasta.
MMF, čije je sjedište u Vašingtonu, upozorio je da su najrazvijenije ekonomije i dalje opterećene velikim dugovima, što negativno utiče na privatne investicije i globalni ekonomski rast.
„Biće teško primijeniti određene fiskalne mjere, ali to nije bez presedana“, navodi se u izvještaju.
MMF navodi da će razvijene zemlje imati malo manevarskog prostora za smanjenje socijalnih izdavanja, imajući u vidu starenje svog stanovništva.
Značajan faktor koji utiče na povećanje državnih prihoda je efikasnija borba protiv utaje poreza, kao i naplata poreza na emitovanje gasova koji izazivaju zagrijavanje atmosfere, piše u dokumentu.
MMF napominje da je za većinu zemalja i dalje prerano da u potpunosto obustave primjenu mjera za podsticaj ekonomskog rasta.