KOPAONIK, Srbiji je potrebna poreska reforma kojom bi se povećalo oporezivanje potrošnje, a smanjilo oporezivanje zarada, kaže ministarka finansija Diana Dragutinović.
Dragutinovićeva je na Kopaonik biznis forumu kazala da bi to podrazumijevalo povećanje poreza na dodatu vrijednost, ali je dodala da je to njena lična vizija poreske reforme, što ne znači da vlada mora da prihvati.
Ministarka finansija je navela i da bi smanjenje fiskalnog opterećenja na zarade bilo moguće povećanjem neoporezivog dijela plate sa trenutnih 6.000 na 16.500 dinara.
Prema njenim riječima, trebalo bi povećati i oporezivanje uvoza.
Dragutinovićeva je ocijenila da bi efekati takve poreske reforme bili smanjenje deficita u spoljnotrgovinskoj razmjeni Srbije i povećanje konkurentnosti radne sange.
Deevroizacija cilj i vlade i NBS-a
Ministarka finansija izjavila je i da visoka izloženost deviznom reziku, zbog evroizacije, predstavlja prijetnju budućoj ekonomskoj stabilnosti zbog čega je neophodno da vlada i Narodna banka Srbije (NBS) i poslovne banke zajednički rade na procesu deevroizacije.
Dragutinovićeva je rekla da je deevroizacija u zajedničkom interesu svih i njena svrha je da monetarnu politiku učini efikasnijom i fleksibilnijom i smanji ranjivost finansijskog sektora.
Prema njenim riječima, vlada mora da se uzdrži “od nepotrebnih akcija promovisanja evra”, da se zadužuje u dinarima, subvencioniše dinarske kredite i da učini da potraživanja za restituciju glase na dinare.
Dragutinovićeva je naglasila da bi vlada morala da obučava građane i privredu o deviznim rizicima, da zabrani oglase sa cenama u evrima i promoviše tržište državnih obveznica.
Ministarka je istakla da bi NBS radi deevroizacije trebalo da postigne nisku inflaciju, ojača diferencijalni tretman obaveznih rezervi banaka u dinarima i devizama i da pooštri zahtjeve kako bi klijenti banaka bili svjesni deviznih rizika.
Guverner NBS Radovan Jelašić je na Forumu izjavio da NBS u dužem periodu intenzivno radi na procesu deevroizacije, ali da je važno da i država podrži taj proces kroz mjere koje je predložila ministarka finansija.
Jelašić je istakao da to neće biti lako niti popularno, jer sa sadašnjom inflacijom i referentnom kamatnom stopom dinarski krediti će narednih godina biti skuplji od kredita u evrima, ali je to prema njegovim riječima jedini način da se odbranimo od negativnih efekata neke. Beta