BEOGRAD, Međunarodni monetarni fond /MMF/, kao i Evropska komisija ne gledaju blagonaklono na moguću smjenu guvernera Narodne banke Srbije /NBS/ Dejana Šoškića jer Vlada tim potezom šalje jasnu poruku da NBS nije nezavisna od izvršne vlasti.
Stalni predstavnik MMF-a u Srbiji Bogdan Lisovolik rekao je za “Blic” da bi ugrožavanje nezavisnosti centralne banke moglo negativno da utiče na predstojeći aranžman s tom institucijom, dok Frejk Janmat iz Evropske komisije kaže da je to korak unazad od evropskih zakona.
“Veoma smo zabrinuti zbog mogućih izmjena Zakona o NBS koji bi mogli da ugroze nezavisnost te institucije. Naš stav je da je NBS generalno dobro obavljala posao supervizora i regulatora bankarskog sektora, u uslovima slabosti bankarskog sektora širom Evrope”, ocijenio je Lisovolik, povodom sve učestalijih najava da bi prvog čovjeka NBS Dejana Šoškića na toj poziciji uskoro mogla da zamijeni potpredsjednica Srpske napredne stranke /SNS/ Jorgovanka Tabaković.
Evropska komisija, takođe, je zabrinuta mogućim udarom na nezavisnost centralne banke koja se, između ostalog, ispoljava i time da čelni ljudi NBS ostaju duže na funkcijama od ministara.
Šoškiću se kao grijeh na dušu stavlja slaba kontrola bankarskog sektora, što je rezultiralo propašću Agrobanke, te lošeg poslovanja Razvojne banke Vojvodine i Privredne banke Beograd u koje je država zajedno morala da upumpa gotovo 100 miliona evra, kao i da je dinar isuviše brzo slabio u odnosu na evro.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kakav naslov. A šta je to nezavisno danas ne samo kod nas već i u svijetu. Hmmm…