LESKOVAC, Tek što je čuveni svjetski proizvođač čarapa “Falke” izgradnju svoje fabrike priveo kraju, u grad je stigla još jedna kompanija koja se bavi tekstilom. “Džinsi Srbija” iz Turske šije farmerke za poznate svjetske marke “kavali”, “versaće” i “fere”. Prije manje od mjesec dana počela je probnu proizvodnju u gradu nekada poznatom kao srpski Mančester.
U sablasno praznim, ogromnim halama nekadašnjeg DP “Leteks”, sada se čuje zvuk šivaćih mašina kompanije “Džinsi Srbija”. Za adaptaciju zakupljenih hala investirali su oko 100.000 evra. Odlučili su da zaposle mlade ljude, ali šansu, kako kažu, daju svima, bez obzira na iskustvo. Zahvaljujući turskom investitoru Ivana Stefanović, diplomirani inženjer tekstila, godinu dana nakon što je diplomirala, dobila je posao u struci. Sada je šef proizvodnje.
– Ima i radnica koje nisu završile tekstilnu školu pa im je trebalo vrijeme da se uklope u sistem proizvodnje. Prvih dana je bilo manjih problema, ali sada je sve u najboljem redu – priča Ivana.
“Džinsi” trenutno zapošljava 50 radnica, a plan im je da do kraja godine angažuju još oko 100 nezaposlenih. Direktor Osman Bašol zadovoljan je razvojem proizvodnje i poziva sve mlade i kreativne ljude da se jave u fabriku i da, ako uspješno savladaju dvonedjeljnu obuku, zasnuju radni odnos. Oni koji već rade kažu da su zadovoljni poslom i zaradom.
– Dugo sam tražila posao u struci. Sada sam presrećna što radim posao za koji sam se školovala – priča jedna od radnica.
Vlasnik kompanije Taner Džinsi ima ambiciozne planove da naredne godine zaposli i do 1.000 radnika. Oprezno najavljuje mogućnost izgradnje nove fabrike i ističe da je odustao od državnih podsticaja za novozaposlene, jer u poslovnom svijetu njegove zemlje ne postoji praksa potpisivanja blanko mjenica, što je ovdje od njega traženo.
U lokalnoj samoupravi ne gaje višedecenijsku iluziju da je moguće obnavljanje tekstilne industrije, koja je nekada zapošljavala više od 15.000 ljudi. U posljednje tri godine grad se okreće razvoju poljoprivrede i namjeri da od leskovačke kotline stvori region zelene energije, što je njegova komparativna prednost, ali podrška investicijama u tekstil nije izostala.
Dolazi i “Sent Džordž”
– Ušli smo u konkretizaciju još jednog projekta. Renomirana kompanija “Sent Džordž” u saradnji sa jednom njemačkom firmom iz Ahena, planira investicju u nekadašnju tekstilnu industriju “Vučje” – kaže gradonačelnik Slobodan Kocić.
On se nada da će Agencija za strana ulaganja u promociju izvoza SIEPA, podržati ovu investiciju, zahvaljujući kojoj će u prvoj fazi biti otvoreno 150 radnih mjesta. Novosti