BANJALUKA, Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske u 2013. godini dala je 24 mišljenja sa rezervom, 20 pozitivnih i četiri negativna revizorska izvještaja, dok se tri još razmatraju, rekao je glavni revizor Duško Šnjegota.
Šnjegota je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da je u ovoj godini provedena 51 planirana finansijska revizija, kao i šest revizija više, što ukupno iznosi 57 izvršenih revizija.
On je dodao da je Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske u 2014. godini planirala da provede ukupno 51 finansijsku reviziju plus tri revizije učinka.
Šnjegota je rekao da Glavna služba za reviziju planira da u prvom dijelu 2014. godine formira još jedan tim za reviziju učinka, tako da bi u narednoj godini trebalo da budu provedene četiri revizije učinka, a u 2015. godini i pet revizija učinka.
Govoreći o planovima Glavne službe za reviziju javnog sektora za naredni period, Šnjegota je rekao da je ova služba opredijeljena za jačanje profesionalnih kapaciteta, dodatno unapređenje kvaliteta rada Glavne službe, kao i unapređenje i razvijanje dalje saradnje sa medijima.
On je najavio da će biti urađene revizije za 2012. i 2013. godinu Javnog preduzeća “Željeznice Republike Srpske”, kliničkih centara Banjaluka i Istočno Sarajevo, te revizije za 2013. godinu preduzeća “Toplana” Brod, Doboj i Pale i domova zdravlja Prijedor, Trebinje, Derventa, Doboj i Bijeljina.
Prema njegovim riječima, u planu su i revizije javnih preduzeća “Šume Republike Srpske” i “Putevi Republike Srpske”.
Šnjegota je rekao da ne može potvrditi da je bilo političkih pritisaka na rad Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske.
“Bilo je određenih komentara iz različitih političkih tabora koji se mogu posmatrati na takav način, ali ja to ne smatram političkim pritiskom”, istakao je Šnjegota.
On je rekao da su svi negativni revizorski izvještaji, po automatizmu, dostavljeni glavnom republičkom tužiocu.
Šnjegota je naveo da je budžet Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske u ovoj godini bio za 250.000 KM manji nego 2012. godine, te da Glavna služba neće iskazati nikakav deficit.
On je rekao da je budžet Glavne službe za reviziju javnog sektora za 2014. godinu povećan za 200.000 KM u odnosu na budžet za 2013. godinu, što daje prostor za formiranje još jednog tima za reviziju učinka.
Komentarišući prijedlog izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama BiH koji je predložio Savjet ministara BiH, a u kome su predložene niže kazne za nepoštivanje javnih nabavki i tendera, Šnjegota je ocijenio da te izmjene neće doprinijeti poboljšanju stanja u sistemu javnih nabavki. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Poslije ovog teksta, sam se pitam, a prvenstvo pitam glavnog revizora RS, šta on radi i kome služe njegovi izvještaji.
Očigledno je jasno, da ova institucija postoji, samo ”pro forme radi”, pored tolikih silnih negativnih nalaza u poslovanju, nema ničije odgovornosti.
Čak je donešen zakon, da su za ovakve nepravilnosti smanjene kazne, što javno potvrđuje dokle smo mi došli.
Ovaj zakon je podsticaj za kriminalne radnje.
A, pored toga u okviru službe glavnog revizora osnovaju još neke dodatke timove. Čemu i kome će oni služiti, osim uhljebljavanje tatinih, maminih, švalerkinih sinova i kćeri, da izvještaji skupljaju prašinu, na kraju da se TROŠI NOVAC GRAĐANA!!