PRAG, Ekonomska obnova zemalja srednje i istočne Evrope poslije krize biće brža nego u zapadnoevropskim zemljama, rekao je češki predsjednik Vaclav Klaus u Pragu.
Prema njegovom mišljenju, uslov za brži privredni oporavak je racionalnije i efikasnije rješavanje problema javnih finansija, odnosno budžetskih deficita, prenijela je agencija ČTK.
Problem niza srednjeevropskih zemalja je, između ostalog, to što su po prelasku iz komunizma preuzele evropski socijalni model. Taj model je, prema Klausu, u zemljama srednje Evrope uveden djelimično zbog toga što su ga ljudi htjeli, a djelimično zbog članstva u Evropskoj uniji.
“Taj model, pri tome, nije prijateljski ekonomskom rastu. Više je statički nego dinamički i više je orijentisan na stabilnost”, naveo je predsjednik Češke.
On smatra da je kriza uvezena u srednju i istočnu Evropu, ali je takođe pokazala strukturalne probleme ekonomija u svoj njihovoj veličini. Njihov uticaj na pojedine zemlje i regione je različit. Prema Klausu, to je, pored ostalog, zavisilo od veličine zemlje i veličine njenog unutrašnjeg tržišta.
“Većim zemljama je jednostavnije da se odupru krizi nego tipičnim malim ekonomijama zavisnim od izvoza”, naveo je Klaus.
Evro će, prema njegovom mišljenju, odoljeti ekonomskoj krizi i preživjeće. “Ali njegova dugoročna kriza će se nastaviti i za taj eksperiment ćemo platiti visoku cijenu”, upozorio je Klaus i objasnio da je postojanje jedinstvene evropske valute razlog slabog privrednog rasta u Evopi.
“Prelaskom na evro pojedine zemlje su izgubile valutnu politiku i mogućnost da reaguju na različite ekonomske uslove”, objasnio je češki predsjednik. Pored toga, pokazuje se da zemlje evrozone zbog evra nisu bile dovoljno upozoravane na budžetske probleme. S media