BERLIN, Njemački ministar finansija Volfgang Šojble kritikovao je odluku američke Uprave federalnih rezervi (Fed) o ulivanju još nekoliko stotina milijardi dolara u američki finansijski sistem, ukazavši da to stvara nove probleme drugim zemljama.
Fed je u srijedu potvrdio da će otkupiti dugoročne vladine obveznice za 600 milijardi dolara do sredine 2011, u nastojanju da dalje snizi kamatne stope na hipotekarne kredite i druge vidove duga, u nadi da će time podstaći kreditiranje.
“Ne mislim da će Amerikanci time riješiti svoje probleme i mislim da će samo donijeti nove probleme svijetu”, rekao je Šojble televiziji ARD.
On je, takođe, rekao da se nada da SAD mogu brzo riješiti svoje probleme, ali da situacija “ne može biti riješena povećanjem deficita”. Šojble je ukazao da je smanjenje deficita bio zajednički stav svih industrijalizovanih zemalja, uključujući SAD, na julskom samitu Grupacije 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20) i dodao da će Njemačka razmotriti to pitanje sa američkim zvaničnicima na samitu G20 u Seulu iduće sedmice.
Zvaničnici zemalja u razvoju su, takođe, kritikovali tu odluku Fed-a. Oni strahuju da bi poplava novih dolara mogla dovesti do poskupljenja sirovina i slabljenja dolara, koje bi dalo prednost američkim izvoznim proizvodima i bilo suprotno naporima svjetskih lidera za izbjegavanje konkurentne devalvacije valuta i globalnog “rata cijena”.
Zvaničnici Evropske unije su izrazili zabrinutost zbog nedavnog klizanja dolara prema evru koje otežava evropski izvoz.
“Uz sve poštovanje, moj utisak je da su SAD na gubitku”, rekao je Šojble i dodao da američki problem nije “pomanjkanje likvidnosti”.
Stav Fed-a je u suprotnosti sa namjerama Evropske centralne banke (ECB) koja ide ka ukidanju svojih preostalih kriznih mjera pozajmljivanja.
Predsjednik Evropske centralne banke (ECB) Žan Klod Triše je, međutim, vjerovatno jedan od malobrojnih zvaničnika iz svijeta finansija koji ne vjeruje da SAD žele slab dolar, uprkos kritikama koje je uputila većina zemalja povodom odluke Fed-a o kupovini državnih obveznica za 600 milijardi dolara (421,23 milijarde dolara) za podršku američke ekonomije.
“Nisam primjetio nikakve signale koji bi me prinudili da promjenim moje sadašnje povjerenje u to da Fed ne realizuje strategiju slabog dolara”, izjavio je sinoć Triše na konferenciji za šampu, poslije odluke ECB da ostavi referentnu kamatnu stopu na rekordnom minimumu od jedan procenat.
“U interesu je SAD da održi snažan kurs dolara”, smatra Triše. Tanjug