NJUJORK, Džordž Soroš je upozorio da dužnička kriza u Evropi može da pokrene novu Veliku depresiju, istu kao što je bila najgora svjetska ekonomska kriza iz 1929. godine.
On tvrdi da će se to dogoditi ukoliko lideri evrozone ne usvoje niz radikalnih mjera, od kojih je najvažnije stvaranje zajedničke riznice.
Političari bi trebalo da se pripreme na mogući bankrot Grčke, Portugala i Irske i na njihov izlazak iz evrozone, kaže ovaj čuveni američki investitor mađarskog porijekla.
“Čak i ako je moguće izbjeći katastrofu, jedno je sigurno – pritisak da se smanje deficiti gurnuće evrozonu još dublje u recesiju, a to će imati nesagledive političke posljedice”, navodi on.
Sve veći broj evropskih političara i ekonomskih stručnjaka uvjeren je da je pitanje vremena kad će Grčka, nakon što su je dvaput spašavali EU i MMF, bankrotirati.
Soroš pojašnjava da su Italija i Španija pod velikim pritiskom tržišta obveznica nad svojim javnim i bankovnim dugovima, a jača i zabrinutost da su u ovim zemljama krize privrede previše velike da bi se sanirale iz Evropskog fonda za spašavanje, koji je intervenisao u slučaju Grčke, Portugala i Irske.
Uz pripreme za mogući bankrot i izlazak iz evrozone, Soroš preporučuje da se u slabijim zemljama zaštite bankovni ulozi, da se zadrži funkcionisanje banaka da bi im ekonomije ostale u pokretu i da se evropski bankarski sistem stavi pod evropski, a ne nacionalni nadzor.
“Sve će to koštati mnogo novca, ali nema alternative osim da se stvori sastojak koji nedostaje. To je Evropska riznica s pravom oporezivanja, a time i pozajmljivanja novca”, smatra 81-godišnji „kralj hedž fondova“.
Soroš priznaje da bi takav potez zahtijevao novi ugovor Evropske unije i poziva evropske čelnike da počnu da rade odmah, jer donošenje takvog ugovora traži dosta vremena.
Nakon odluke o zajedničkoj evropskoj riznici, Evropska centralna banka bi mogla da bude ovlašćena da procjenjuje rizike spašavanja nečije likvidnosti.
“To je jedini način da se spriječi nova Velika depresija”, uvjeren je Soroš. B92