LONDON/VAŠINGTON, Jedan od vodećih svjetskih investitora i poznati finansijski mešetar, Džordž Soroš, oštro je juče, u autorskom članku koji je prenio londonski “Fajnenšel tajms”, kritikovao plan američke administracije za ozdravljenje domaćeg finansijskog tržišta, nazvavši ga “nepromišljenim.”
Soroš je ocijenio da plan, koji predviđa da se sa sumom od 700 milijardi dolara otkupe akcije posrnulih američkih finansijskih kompanija na rok od dvije godine, treba ponovo razmotriti i nakon toga pronaći “bolja rješenja za sprovođenje tih mjera.”
Ministarstvo finansija SAD bi trebalo, prema mišljenju Soroša, da emituje specijalne državne obveznice za prevazilaženje sadašnje krize, a ne da bankama daje novac, direktno iz državnog budžeta, za pokriće tekućih dugova.
Istovremeno se Soroš založio da Uprava federalnih rezervi SAD (Fed) stavi pod kontrolu poslovanje svih američkih banaka koje su vodile pogrešnu poslovnu politiku na hipotekarnom tržištu, a sada pokušavaju da ne priznaju takve greške.
Povodom kontraverzi koje su pojavile oko realizacije plana američke vlade za spasavanje posrnulih domaćih banaka i drugih kreditnih organizacija sinoć se oglasio i direktor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominik Štros Kan.
On je rekao, govoreći na ekonomskoj konferenciji u Vašingtonu, da bi Kongres SAD trebalo da prihvati plan za ozdravljanje američkog finansijskog tržišta, ali je istovremeno upozorio da će tekuća globalna kriza imati znatno veće negativne posljedice nego što se ranije vjerovalo.
Štros Kan je, naime, ocijenio da se globalni gubici finansijskih organizacija, zbog hipotekarne krize u SAD, ove godine mogu uvećati na 1,3 biliona dolara. To je približno 30 odsto više nego što se ranije procjenjivalo.
Čelnik MMF je ukazao, istakavši da Fond igra bitnu ulogu u upoznavanju međunarodnih finansijskih krugova sa tekućim problemima na kreditnim i drugim tržištima, da se korJeni sadašnje finansijske krize nalaze u SAD.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši