BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je danas da trenutna dešavanja u evropskom monetarnom sistemu mogu da odrede dinamiku daljih integrativnih procesa u Evropskoj uniji.
Trenutno su najaktuelnija dešavanja na polju ekonomije vezana za Grčku i neke druge zemlje na evropskoj periferiji, kod kojih se uočavaju ‘posustale ekonomske aktivnosti’, rekao je Šoškić.
On je istakao da se kod tih zemalja uočava ukupan nivo javnog duga na nivoima sa kojih se realno teško može finansirati, što utiče na raspoloženje investicione javnosti na to koliko rastu kamatne stope za finansiranje javnog duga tih zemalja.
On je dodao da se u ekonomskim krugovima često govori o tome da li neke države, po svojim prirodnim performansama, a prije svega po nivou konkurentnosti, treba da budu članice Evropskog monetarnog sistema, prije nego što dostignu nivo konkurentnosti razvijenih zemalja.
“U tom kontekstu se spominje mogućnost da neke zemlje, poput Grčke, na neko vrijeme budu van Evropskog monetarnog sistema, što je opcija suprotna do sada prisutnog procesa, odnosno stalnom jačanju evropskih integracija”, objasnio je Šoškić.
Druga opcija je, prema njegovim riječima, da Evropski monetarni sistem i EU procjene da je prirodni korak napred – veći stepen fiskalne integrisanosti, veći stepen uzajamne odgovornosti za prihode i rashode država članica tog sistema.
Guverner je ocijenio da postoje i zagovornici “srednjeg rješenja”, po kome bi neke zemlje članice Evropskog monetarnog sistema, trebalo da uvedu vrlo stroge mjere štednje, koje vode manjim i nižim perspektivama ubrzanog privrednog rasta, ali, što neke do tih zemalja ne bi žele da vide kao svoju budućnost
“To je tema koja ima vrlo ozbiljne i političke konsekvence i biće vrlo zanimljivo vidjeti gdje će EU i Evropski monetarni sistem tražiti rješenje u narednom periodu”, podvukao je Šoškić ocijenivši da odluke koje ovih dana budu donijete mogu imati dalekosežne posljedice. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.