BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić, komentarišući novu rekordno nisku vrijednost dinara prema evru, kaže da su oscilacije eviznog kursa „normalna stvar“.
On objašnjava da srpska privreda nije na nivou da bi mogla da izvozom generiše veliki devizni priliv, zbog čega Srbija ima kontinuirani deficit.
To, kao i činjenica da u vrijeme krize ima znatno manje stranih investicija i doznaka iz inostranstva, predstavlja ozbiljan pritisak na vrijednost domaće valute, naglašava Šoškić.
Šoškić dodaje da će se stabilnost kursa postizati postepeno, uporedo sa rastom bruto društvenog proizvoda i, narošito, učešćem izvoza u BDP-u.
Guverner kaže u da NBS nije utvrdila niti brani neku određenu konkretnu vrijednost dinara, podsjećajući da je kurs fleksibilan, a da je osnovni zadatak centralne banke da se pobrine za stabilnost cijena.
Govoreći u planiranoj prodaji Telekoma Srbija, guverner NBS napominje da bi prodaja Telekoma moglo samo da donese kratkoročnu stabilnost i da prodaja i privatizacija nije rješenje. On navodi da je jedino rješenje za stabilnost to da Srbija postane zemlja u koju će se investirati iz inostranstva.
Komentarišući činjenicu da većina zemalja u regionu ima stabilniju valutu u vremenu krize, Šoškić kaže da je naličje toga činjenica da je u zemljama regiona uglavnom i pad BDP-a znatno veći upravo zbog fiksnog kursa koji te zemlje imaju.
On dodaje i da su mnoge od tih zemalja bile primorane i da nominalno smanjuju vrijednost plata, čak i za 25 procenata u nekim slučajevima.
Nema smaka svijeta zbog veće inflacije
Guverner NBS Dejan Šoškić kaže i da nije nenormalno oscilovanje inflacije izvan zadatog nivoa, mada je cilj centralne banke da se inflacija uvek zadrži u planiranim okvirima. On ponavlja da veća inflacija od planirane „ne znači smak svijeta“ i objašnjava da je najveći uticaj na nju imao rast cijena prehrambenih proizvoda koje čine čak 34 odsto ukupnih cijena. B92