BEOGRAD, Predsjednik Savjeta Narodne banke Srbije Dejan Šoškić prihvatio je kandidaturu na mjesto guvernera Narodne banke.
On smatra da Srbiji u ovom trenutku nikako ne odgovara uvođenje fiksnog kursa dinara, pa će ostati plivajući, tako da će njegova vrijednost i dalje zavisiti od ponude i tražnje na deviznom tržištu.
Šoškić je rekao beogradskim medijima i da, ukoliko bude izabran za guvernera, ne treba očekivati nikakve promjene u vođenju monetarne politike, naglašavajući da osnovni cilj mora stabilnost cijena.
“Verujem da ću uspjeti da se odbranim od uticaja, inače se ne bih prihvatio ove funkcije”, rekao je Šoškić.
Predsjednik Srbije Boris Tadić predložio je Šoškića za guvernera i taj prijedlog uputio Narodnoj skupštini Srbije, saopštila je juče Pres služba predsjednika Srbije.
U krugovima političkih zvaničnika i stručnoj javnosti pozitivno je primljen prijedlog vladajuće koalicije, koji je 12. aprila objelodanio premijer Srbije Mirko Cvetković, da Šoškić bude novi guverner Narodne banke, nakon što je Radovan Jelašić 23. marta podnio neopozivu ostavku na to mjesto iz ličnih razloga.
Profesor Ekonomskog fakulteta i član Ekonomskog savjeta predsjednika Vlade Jurij Bajec smatra da je Šoškić dobar stručnjak, ne samo za monetarnu već i za makroekonomsku politiku. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Не разумем зашто се Председник Државе меша у надлежност Централне Банке, мислим да то по уставу није, јер је Централна Банка директно одговорна Скупштини Србије.
Врло ми је дегутантно протежирати једног човека, без обзира што не сумњам да је господин Дејан Шошкић врстан економиста.
Морам признати да је пракса претходног закона о избору гувернера подразумевала да Гувернер Централне Банке Србије има МИНИМУМ 10 година Банкарског искуства. Уз сво поштовање Господина Шошкића, он очито да нема, јер није ни могао да се докаже, јер је одличан професор Економског Факултета у Београду. Хајде да предложимо и још једног члана за избор гувернера. Зашто би мушкарци били привилеговани, зашто не бисмо дали тако битну функцију некој стручној жени Рецимо Министарки финансија Дијани Драгутиновић или зашто крити па не рећи, да и функционер Србске напредне странке Јоргованка Табаковић је не само стручна за гувернера,већ је доказала и да може да споји функцију мајке (има 3 деце), заступника својих бирача ( члан Парламента ) и функцију пословног консултанта ( колико је мени позната дата Госпођа Јоргованка Табаковић је цео свој радни век провела у Банкарству, било да је реч о *Беобанци* у Приштини и то на јако високој функцији, за разлику од Господина Јелашића који је био само *фићфирић* у Дојче Банци. Госпођа Јоргованка сматрам да би идеално обављала функцију гувернера, али под условом да напусти све функције у Србској напредној Странци, јер би у супротном била у сукобу интереса, као што је то данас Председник Републике, јер предлаже човека- моје поштовање према проф. Др. Дејану Шошкићу, само зато што је кадар демократске странке. Верујем да ће даме из свих странака нашег парламента знати да предложе праву, стручну и некомпромисну личност када је у питању одбрана Србске валуте и заштита стандарда грађана кроз ценовну контролу од стране Банке свих банака у нашој земљи, а која се зове Народна – Централна Банка Србије.