LONDON, Indeksi na svjetskim tržištima kapitala ove sedmice bilježe rast na osnovama brojnih informacija iz segmenta spajanja i preuzimanja kompanija.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice ojačao 1,6 odsto, na 18.057 bodova, dok je S&P 500 skočio 1,7 odsto, na 2.102 boda, a Nasdaq indeks 2,3 odsto, na 4.995 bodova.
Uspon cijena na Wall Streetu zahvaljuje se podacima koji ukazuju na stabilan rast američke privrede, ali sporiji nego u drugoj polovici prošle godine, što podržava špekulacije da tamošnja centralna banka Fed neće povećati ključne kamate prije jeseni.
Ulagače je ohrabrilo i niz najava o preuzimanjima. Tako je Royal Dutch Shell ponudio 70 milijardi dolara za kupovinu BG Group, a prvo takvo megapreuzimanje u energetskom sektoru nakon više od deset godina potaknulo je rast cjelokupnog sektora. Objavljeno je i da američka poštanska kompanija FedEx razmišlja kupiti holandski TNT Express za 4,4 milijarde evra.
Ulagače na Wall Streetu oraspoložio je i General Electric (GE), koji je najavio restrukturisanje u kojem će prodati veći dio svog rizičnog poslovanja u finansijskom sektoru, GE Capitalu, i drugu imovinu kako bi se transformisao iz hibridne kompanije koja se bavi finansijama i proizvodnjom u jednostavniju industrijski orijentisanu kompaniju.
I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice snažno porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 3,7 odsto, na rekordnih 7.089 bodova, dok je frankfurtski DAX ojačao 3,4 odsto, na rekordnih 12.374 boda, a pariški CAC 3,3 odsto, na 5.240 bodova, najviši nivo od 2008. godine.
Oprez izaziva činjenica što se na Wall Streetu očekuje loša sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija. Zbog jačanja dolara, što loše utiče na prihode i zarade američkih multinacionalnih kompanija, i oštrog pada cijena nafte u posljednjih godinu dana, u anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju pale za 2,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine.