MADRID, Španska vlada socijalista će ostati pri planu povećanja starosne granice za odlazak u penziju, bez obzira na pretnje radničkih protesta, izjavio je španski ministar rada Selestino Korbačo u intervjuu koji je list “El mundo” objavio. Vlada španskog premijera Hose Luisa Rodrigeza Sapatera nastoji da skreše budžetski deficit koji je lane dostigao 11,4 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) i da ukloni pretnju izbijanja krize nepoverenja na finansijskom tržištu, koja je već pogodila članice zone evra, Grčku i Portugaliju, podsjeća agencija Rojters.
“Vlada je poslala parlamentu prijedloge reforme penzionog sistema i mi ih nećemo povući ni ako bude demonstracija, ni ako ih ne bude”, prenosi list “El mundo” izjavu Korbača.
Istraživanje lijevo orijentisanog lista “Publiko” je pokazalo da bi 49 odsto Španaca podržalo generalni štrajk protiv vladinog plana povećanja zakonske starosne granice za odlazak u penziju na 67 godina, sa sadašnjih 65, i za žene i za muškarce, kao i smanjenja penzija, s obzirom na starenje populacije.
Sindikati će održati proteste krajem ovog mjeseca, čime će se okončati relativno dobri odnosi s vladom Sapatera.
Vlada je uspjevala da zadrži sindikate po strani tokom ekonomske krize, uprkos tome što je stopa nezaposlenosti u Španiji udvostručena na blizu 20 odsto, zahvaljujući obećanjima da neće pristati na zahtjeve poslovnog sektora da im se olakša da upošljavaju i otpuštaju radnike.
Investitori, međutim, strahuju da bi neke članice zone evra, prije svega u južnoj Evropi, mogle bankrotirati zbog nemogućnosti da vrate dugove ukoliko ne uspiju da smanje svoje budžetske deficite.
Korbačo je rekao da očekuje da sindikati i udruženja poslodavaca postignu sporazum o reformi zakona o radu kako bi se podstakle kompanije na zapošljavanje radnika na neodređeno, a ne na određeno vrijeme.
Španska vlada je predložila ukazivanje finansijske podrške kompanijama koje zapošljavaju radnike na neodređeno vrijeme i povećanih isplata za socijalno osiguranje radnika na manje stabilnim privremenim poslovima, koji se obično nude mladima.
“U januaru je sklopljeno 1,5 miliona sporazuma o zapošljavanju, od kojih je jedva devet odsto bilo za stalno”, podsjetio je Korbačo.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.