MADRID, Za samo dvije godine, od najvećeg gradilišta, Španija je postala država u kojoj je ugašeno najviše radnih mjesta.
Sa stopom nezaposlenosti od 19 procenata ili blizu četiri miliona nezaposlenih i tendencijom da se taj broj još poveća, pred zemljom koja trenutno predsjedava Evropskom unijom, je dug i trnovit put do ekonomskog oporavka i postizanja konkurentnosti.
Da li će Španija postati sljedeća Grčka i izgubiti povjerenje finansijskog tržišta zbog duga i budžetskog deficita, u velikoj mjeri zavisi od toga da li će Španci uspjeti da se pomire sa sve nižim životnim standardom iz godine u godinu.
“Moj osjećaj je da će se španska kolektivna psiha ‘slomiti’ u određenom trenutku, jer oni još očekuju brz oporavak tu negdje iza ćoška”, izjavio je ekonomista Edvard Hjug, koji živi u Barseloni.
Španski premijer Hose Luis Rodrigez Zapatero za sada je kupio socijalni mir u zemlji odupirući se pritisku privrednika i Evropske komisije da smanji zaštitu radnika. Premijer je obećao sindikatima, koji su prijetili organizovanjem generalnog štrajka ukoliko budu dirane njihove beneficije, da neće mijenjati zakone o radu kako bi poslodavci mogli lakše da otpuštaju radnike. Cijena zaštite zaposlenih plaćena je, međutim, neuspjehom da se stvore nova radna mjesta za one koji su ostali bez posla u građevinskoj i drugim posustalim industrijskim granama, koje su ranije bile nosioci razvoja.
Iako se Vlada nada da će globalni oporavak ekonomije donijeti boljitak i Španiji prije novih izbora 2012. godine, ekonomisti nisu uvjereni u to. Hjug ističe da mnogi Španci još nisu shvatili razmjere problema s kojima je zemlja suočena i da je malo vjerovatno da će doći do brzog oporavka.
“Do sada smo imali finansijsku i ekonomsku krizu, a sada će uslijediti i politička kriza”, izjavio je Šarl Duma iz agencije za istraživanje “Lombard Street”.
Uprkos visokoj nezaposlenosti, politička cijena koju su do sada platili vladajući socijalisti bila je mala.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.