BEOGRAD, Građani koji ne otplaćuju rate kredita na vrijeme i pri tome ih je registrovao Kreditni biro zbog kašnjenja, teško da u naredne tri godine mogu da dobiju u bilo kojoj banci novi kredit ili da riješe problem kroz refinansiranje starih obaveza. Malo banaka je spremno da im izađe u susret, jer se automatski tretitaju kao rizični klijenti.
Većina uzetih kredita su vezani za stranu valutu, a zbog naglog skoka evra i smanjenih plata, dosta građana nije u stanju da izmiruje svoje obaveze prema bankama. Neke banke su ponudile mogućnost refinansiranja starih pozajmica, ali uglavnom su namjenjene
za klijente koji nisu dospjeli na listu Kreditnog biroa, odnosno kasne sa ratama manje od dva mjeseca.
– Kredit ne mogu da koriste klijenti sa neurednim izveštajem Kreditnog biroa – kažu u Erste banci.
– Pod tim se podrazumjeva registrovana aktivna docnja, sporna potraživanja i utuženja, zatim kašnjenje i utuženja izmirena u posljednjih 12 mjeseci koja je trajala duže od 60 dana i čiji iznos je bio veći od 50 odsto rate na koje se docnja odnosi. Tu su uključena i sporna potraživanja i utuženja po tekućem računu nastala u posljednjih 12 mjeseci u iznosu većem od 5.000 dinara.
Rajfajzen banka, jedna je od rijetkih koja pruža podršku građanima koji su se suočili sa teškoćama u otplati preuzetih kreditnih obaveza, i to u vidu kredita za restrukturiranje.
– Ovaj kredit mogu da koriste klijenti koji su suočeni sa otežanom finansijskom situacijom, te beleže kašnjenje u otplati obaveza prema banci, po jednom ili više kreditnom proizvodu u korišćenju – ističu u Rajfajzenu. – Odobrava se u dinarima ili, indeksiran u evrima, u zavisnosti od vrste proizvoda koje klijent koristi.
Ni minus
Građani koje je registrovao Kreditni biro zbog kašnjenja u izmirivanju obaveza za dozvoljeni minus, koji se inače odobrava u visini jedne plate, ne mogu da ga koriste narednih 12 mjeseci. Svako kašnjenje u otplati obaveza prema bankama duže od dva mjeseca, Kreditni biro “čuva” tri godine. Ako je za utjehu, u nekim evropskim zemljama slične institucije bilješku deponuju sedam godina, a Amerika zauvjek, odnosno doživotno. Novosti