SREBRENICA, U Srebrenici je danas održana radionica na kojoj je predstavljen projekat zapošljavanja i sigurnog snabdijevanja energijom korištenjem biomase u BiH, koji će kao probno-demonstracioni realizovati Razvojni program UN /UNDP/ u Srebrenici, Bratuncu i Milićima, dok će praktično korištenje biomase za zagrijavanje biti uvedeno u nekim školama u ovim opštinama.
Govoreći o tom projektu predstavnik UNDP-a za BiH Ivan Palandžić naveo je da je za njegovu realizaciju, u trajanju od četiri godine, sredstva od milion dolara obezbijedio Globalni fond za zaštitu okoline pri Svjetskoj banci.
Na ovoj radionici o biomasi kao energentu govorio je profesor beogradskog Mašinskog fakulteta Milan Radovanović, koji je rekao da i zemlje Balkana, ukoliko žele u EU, moraju prihvatiti evropske standarde u borbi protiv globalnog zagrijavanja, smanjenja emisije gasova, očuvanja okoline i korištenja biomase kao obnovljivog izvora energije.
Kao najbolju biomasu za zagrijavanje u BiH Radovanović je naveo energente proizvedene od drvnog otpada kao što su piljevina, pelet i drugi oblici prerađenog drvenog iverja.
Na radionici ja rečeno da će se u saradnji sa entitetskim i vlastima u BiH u narednom periodu raditi na uspostavi zakonske legislative za korištenje biomase, te uspostavljanju sistema podsticaja za njenu proizvodnju i korištenje.
U okviru ovog projekta radiće se i na edukaciji učenika i nastavnika i promovisati značaj projekta i korištenja biomase za očuvanje okoline, zdravlja ljudi, za otvaranje novih radnih mjesta, za eksploataciju i preradu drvnih ostataka iz šume, smanjenja emisije gasova do ekonomskih ušteda i smanjenja uvoza energenata za zagrijavanje kao što su gas i nafta.
Prema predviđenom projektu, u prvoj godini obaviće se mnoštvo analiza i utvrditi ekonomski efekti u poređenju sa ranijim troškovima grijanja u školama u ove tri opštine koje budu izabrane i spremne da se preorijentišu na korištenje biomase za grijanje.
Iz ovog projekta obezbijediće se sredstva za nabavku i instalisanje novih kotlova i peći u tim školama, o čemu je danas razgovarano i sa direktorima svih škola iz ove tri opštine.
Predstavnici UNDP-a tvrde, na osnovu evropskih iskustava, da ovaj projekat treba da donese višestruku koristi ovim sredinama i da podstakne i druge u BiH da se orijentišu na proizvodnju biomase boljim korištenjem i čišćenjem šuma u kojima propadaju ogromne količine drveta, a što bi omogućilo zapošljavanje, jer za biomasom vlada veliko interesovanje evropskog tržišta,
Smanjio bi se i uvoz energenata i emisija štetnih gasova, što bi dovalo do zdravijeg života i većeg stepena očuvanja prirode.