SARAJEVO, Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić otvorio je jutros u Sarajevu trodnevno zasjedanje Kran montana foruma i naglasio da ovaj emitentni skup potvrđuje uspjeh i rezultate koje je BiH postigla tokom ove godine.
Obraćajući se prisutnima, Špirić je podsjetio da je BiH u ovoj godini potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, otvorila pregovore o liberalizaciji viznog režima sa Unijom, započela Intenzivirani dijalog sa NATO-om, a uspješno privodi kraju i prigovore sa Svjetskom trgovinskom organizacijom.
“Još ne možemo govoriti o dobroj ekonomiji BiH, ali sasvim sigurno možemo reći da je ekonomija BiH na dobrom putu”, ocijenio je Špirić.
On je naveo da BiH u posljednjih nekoliko godina bilježi dinamičan rast bruto društvenog proizvoda od više od šest odsto, kao i da komparativni rast očekuje i u ovoj godini.
Špirić je rekao da je u prvoj polovini ove godine rast industrijske proizvodnje iznosio 5,8 odsto, rast zaposlenosti 5,2 odsto, rast plata 14,5 odsto, rast penzija 24,8 odsto i rast deviznih rezervi 10,7 odsto.
“Realan izazov sa kojim se BiH susreće je visok spoljnotrgovinski deficit što je bio problem sa kojim su se susretale i ostale zemlje u tranziciji sve dok nisu transformisale ekonomski sektor da bude kompatibilan sa ekonomskim sektorom EU”, istakao je Špirić.
On je naglasio da je prošla godina bila rekordna u oblasti stranih ulaganja jer je investirano milijardu i 638 miliona evra.
Špirić je pozvao strane investitore da nastave ovaj trend i ubuduće, uz želju da bude povećan broj grinfild investicija u turističkom, energetskom i bankarskom sektoru, poljoprivredi, građevinarstvu itd.
“Mislim da je organizacija Kran montana foruma u Sarajevu izvrsna prilika za naglašavanje namjere regiona jugoistočne Evrope da uspješno završi proces integracije u evroatlantske strukture, kao i da se jasno potvuče koji su to ekonomski izazovi koji nas očekuju na tom putu”, rekao je predsjedavajući Savjeta ministara.
Špirić je pozdravio sve inicijative za nove oblike regionalne saradnje, kao i potrebe političkog i ekonomskog približavanja Evropskoj uniji.
On je najavio da je u okviru aktivnosti Regionalnog centra za saradnju u Sarajevu već otpočeo rad na dva važna regionalna projekta – uspostavljanju regionalnog centra za suzbijanja požara u jugoistočnoj Evropi i regionalnog mehanizma osiguranja od prirodnih nepogoda.
“Posebno mi je zadovoljstvo što će ovo biti prilika za razmatranje drugih podjednako važnih tema, kao što su energija, stabilnost prilika i mogućnosti zemalja regiona koje im pruža mediteranska unija, telekomunikacije, transport, mladi i obrazovanje, uloga žena u javnom životu i međureligijski dijalog”, rekao je Špirić.