BANJALUKA, Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) priprema izgradnju novih energetskih kapaciteta. Capital.ba objavljuje spisak svih projekata (u prilogu) iz Informacije razvojnim projektima MH ERS – MP a.d. Trebinje, koju je na zadnjoj sjednici usvojila Vlada RS.
Vlada RS je zaključkom iz oktobra 2008. godine zadužila rukovodstvo ERS-a da, uzimajući u obzir finansijske mogućnosti i do sada započete aktivnosti na realizaciji projekata, donese plan ulaganja holdinga i njegovih zavisnih preduzeća u izgradnju novih energetskih objekata za period od tri godine.
„Za energetske objekte za koje MH Elektroprivreda RS ne iskaže interes, Vlada Republike Srpske će utvrditi način i prioritete izgradnje objekata zainteresovanim investitorima u skladu sa Zakonom o koncesijama“, navedeno je u zaključku Vlade RS.
Odsumporavanja TE Ugljevik
Obzirom na visok sadržaj sadržaja sumpora u uglju odnosno pepelu i dimnim gasovima u TE Ugljevik kao i pooštrene propise i međunarodne konvencije, gradi se sistem odsumporavanja dimnih gasova, navodi se u Informaciji ERS.
Na osnovu utvrđenog obima radova i urađene Studije planirano je da se sistem odsumporavanja završi 2014. godine do kada TE ima važeću ekološku dozvolu za rad. Ukupna vrijednost projekta u kojoj je učešće kredita JBIC-a 93.2 miliona evra, a vlastito učešće RiTE Ugljevik 24 miliona evra.
Vlada Republike Srpske i Narodna skupština su dali saglasnost za kreditno zaduženje po ovom projektu, koji će uz ostale planirane rekonstrukcije i otvaranje novog kopa omogućiti rad RiTE Ugljevik za narednih trideset godina.
Izgradnja novog bloka u RiTE Ugljevik sa firmom A E S
U skladu sa “Sporazumom o namjeravanom razvoju energetskog sektora u Ugljeviku” između ERS, RITE Ugljevik i «AES ELEKTRIC LIMITED», nakon zajedničkog istraživanja izrađena je “Preliminarna Studija izvodljivosti za RiTE Ugljevik“ po kojoj je predložena izgradnja novog samostalnog bloka od oko 400 MW.
Uprava ERS razmotrila Studiju, podržala ponuđenu varijantu i odobrila nastavak aktivnosti na izradi konačne Studije izvodljivosti u saradnji sa firmom AES.
ERS: Mali akcionari ugrozili posao sa ČEZ-om
Na osnovu Sporazuma o zajedničkoj saradnji ČEZ i ERS osnovano je zajedničko preduzeće “Nove elektrane Republike Srpske” sa ulogom ČEZ od 51%, a ERS 49%, podsjeća ERS u Informaciji za Vladu RS.
„Tužba manjinskih akcionara u ovom predmetu je u velikoj mjeri omela ranije dogovorene aktivnosti ERS i ČEZ, a nedostaci Studije izvodljivosti koje je ERS zahtjevao da se otkloni, doveli su do blokade dalje realizacije što je dovelo da pokretanja arbitražnog postupka od strane ČEZ. Vlada Republike Srpske i ovo ministarstvo su pokušavali da dogovore dalji način saradnje, ali isto nije dalo pozitivne rezultate“, ističe ERS.
Partnerstvo sa laktaškom Kalderom
Obzirom da preduzeća „Elektrodistribucija Pale“ Pale nije bilo u mogućnosti da finansira izgradnju HES na rijeci Bistrici i MHE Janjina, učešće u novoosnovanom preduzeću Hidroelektrane „Bistrica“ d.o.o. Foča preneto je na preduzeće „Kaldera Company“ sa učešćem 90%, tako da je „Elektrodistribucija Pale“ postala manjinski akcionar sa 10 % učešća kapitala, navodi ERS. Za ove MHE urađen je glavni projekat, regulacioni plan, dobivena urbanistička saglasnost i u toku izrada ekološke studije, ističe ERS.
Elektro Doboj
Preduzeće „Elektro Doboj“ Doboj je dobilo koncesiju za izgradnju tri male hidroelektrane:
Za MHE „Cijevnu 3“ na rijeci Bosni izrađena je Studija ekonomske opravdanosti i ekološka studiju, dobijena urbanistička saglasnost i ekološka dozvola. Obezbjeđena su povoljna kreditna sredstva Njemačke banke za obnovu i razvoj (KfW) za izgradnju ovog objekta, a takođe je iz IPA fondova obezbjeđen iznos od 5,5 miliona evra;
Za MHE Paklenica na rijeci Paklenici u toku je revizija Glavnog projekta, a potom slijedi dobijanje građevinske dozvole. Pokrenut je i postupak eksproprijacije i nabavku opreme;
Realizacija Ugovora za izgradnju MHE Šajin kamen je obustavljena jer bi objekat trebao biti lociran na dijelu rijeke Bosne koja je granica sa Federacijom.
Elektrokrajina
„Elektrokrajina“ Banja Luka, je na osnovu samoinicijativne ponude, dobila koncesiju za izgradnju, odnosno rekonstrukciju MHE „Delibašino Selo“ na rijeci Vrbas. U toku je provođenje aktivnosti definisanih ugovorom i izrada projektne dokumentacije.
MHE Delibašino selo spada među najstarije HE u Republici Srpskoj. Puštena je u rad 1898. godine, a nakon drugog svjetskog rata je nacionalizovana i predata na korištenje elektrodistribuciji te se od tada vodi u njenim osnovnim sredstvima.
„I pored navednog, a bez obzira što nije donijet Zakon o restituciji, u zadnjem periodu, Katolička crkva se u više navrata obraćala ovom ministarstvu i Vladi Republike Srpske zahtjevom za povrat male hidroelektrane, odnosno dodjelu koncesije za istu“, ističe rukovodstvo ERS-a.
HES Gornja Drina
Nakon odustajanja Crne Gore od izgradnje HES Buk Bijela (tzv. HE Buk Bijele visoke i HE Srbinje-Foča) Vlade Republike Srpske je odlučila da izgradi hidroelektrane na gornjem dijelu toka Drine, od sastavnica kod Šćepan polja, do entitetske granice nizvodno od grada Foča.
U toku je izbor projektanta za izradu investiciono tehničke dokumentacije „Idejni projekat i Studija ekonomske opravdanosti“ za HE Foča i HE Buk Bijela, te istraživački radovi i izrada idejnog projekta HE Sutjeska.
HES Gornji horizonti
U osnovnom rješenju Gornjih horizonata iz 1976.god., utemeljena je i danas aktuelna koncepcija hidroenergetskog korišćenja voda Gornjih horizonata koja predviđa izgradnju tri hidroelektrane: HE Bileća, HE Dabar i HE Nevesinje.
U toku je izrada studije „Aktuelizacija uticaja prevođenja voda Gornjih horizonata na režim površinskih i podzemnih voda“. Studija treba da bude zasnovana na rezultatima svih dosadašnjih istraživačkih aktivnosti, kroz sistematizaciju svega do sada urađenog, kao i na namjenski formiranom numeričkom simulacionom modelu svih relevantnih procesa u vezi režima površinskih i podzemnih voda koji se mogu javiti kao posljedica tehničkog rješenja HES Gornji horizonti.
Projekti na Neretvi koji pripada RS
U skladu sa Zaključkom Vlade RS Elektroprivreda RS je započela analiziranje maksimalnog iskorišćenja hidropotencijala oko 40 km toka rijeke Neretve, odnosno na dijelu toka koji se nalazi u Republici Srpskoj. Međutim u cilju bržeg razvoja Opštine Kalinovik Vlada Republike Srpske je dodjelila koncesiju za izgradnju HE Ulog na lokaciji nizvodno od mjesta Ulog do entitetske granice, kompaniji EFT, a započela aktivnosti na dodjeli koncesije na rijeci Neretvi uzvodno od mjesta Ulog preduzeću „Marvel“ Istočno Sarajevo.
HE Janjski Otoci
U skladu sa zaključcima Vlade Republike Srpske, Elektroprivredu RS je izvršila sva potrebna ispitivanja i analizira maksimalno iskorišćenje hidropotencijala rijeke Janj vodeći računa o prirodnim ljepotama tog kraja i razvoju turizma.
Koncept hidroenergetskog korištenja rijeke Janj koji je usvojila Elektroprivreda ne može se smatrati konačnim sve do usvajanja Integralnog upravljanja slivom Vrbas, odnosno Studije za rijeku Vrbas čija izrada je u toku. A ovo naročito jer je nizvodno od Janjskih otoka, po Studiji koju je uradila Španska firma Hidrovat, dodjeljena koncesija za izgradnju male hidroelektrane, navodi se u informaciji ERS.
autor: Capital.ba
P R I L O G:
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
postoji veleiki interes njemackog partnera za koncesiju za izgradnju mini( MHE) na rijesci bosni kod modrice.
Zaustavimo izgradnju HE Buk Bijela,koja ce unistiti i ono malo prirodne ljepote koje imamamo na podrucju Drine.Republika Srpska ima visak elektricne energije.Hocemo rijeku,necemo baru!
@Beli:
Bez brige. S obzirom na to da nista od najavljenih elektroenergetskih projekata s pocetka mandata ove Vlade nije ni blizu pocetka realizacije, ne vidim nikakvu mogucnost da u blizoj buducnosti krene realizacija tog projekta.