BEOGRAD, Spoljnotrgovinski deficit Srbije u prvih pet mjeseci ove godine bio je 2,82 milijarde dolara, što je 11,4 odsto manje nego u istom periodu prošle godine, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Od januara do maja Srbija je izvezla robu u vrijednosti od 3,59 milijardi dolara, što čini povećanje od 20,4 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, a uvezla za 6,42 milijarde dolara, što je povećanje od četiri odsto.
Pokrivenost uvoza izvozom, iznosila je 56 odsto i veća je u odnosu na pokrivenost u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 48,4 odsto.
U prvih pet mjeseci Srbija je imala značajnu stopu rasta izvoza, koja je prije svega, rezultat izvoza proizvoda crne i obojene metalurgije, kao i izvoza poljoprivrednih proizvoda.
To ohrabruje da će se pozitivne tendencije nastaviti, s obzirom na značaj ovih proizvoda u strukturi srpskog izvoza.
Na rezultate izvoza i uvoza u ovom periodu određeni uticaj je imalo i slabljenje dinara, koje je stimulisalo izvoz i učinilo da izvoz brže raste od uvoza.
U izvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri Srbije, pojedinačno, bile su BiH sa 412,8 miliona dolara, Italija sa 408,9 miliona dolara i Njemačka sa 388,3 miliona dolara.
U uvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri bile su Ruska Federacija sa 797,1 miliona dolara, Njemačka sa 671,2 miliona dolara i Italija sa 578,4 miliona dolara.
Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa članicama Evropske unije – više od polovine ukupne razmjene.
Najveći suficit u razmeni ostvaren je sa Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom i Makedonijom. Najveći deficit javlja se u trgovini sa Ruskom Federacijom zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa.
Drugi po važnosti partner Srbije su zemlje CEFTA sporazuma, sa kojima ima suficit u razmjeni od 491 milion dolara, a koji je rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda.
Najveće učešće u izvozu Srbije u prvih pet mjeseci imali su gvožđe i čelik – 364 miliona dolara, obojeni metali – 261 milion dolara, električne mašine i aparati – 196 miliona dolara, žitarice i proizvodi od njih – 173 miliona dolara i povrće i voće – 169 miliona dolara.
Najveće učešće u uvozu imali su nafta i naftni derivati – 509 miliona dolara, prirodni gas – 506 miliona dolara, obojeni metali – 239 miliona dolara, električne mašine i aparati – 239 miliona dolara i drumska vozila – 216 miliona dolara.
Odsjek nerazvrstana roba, u koji se sada uključuje i roba na carinskom skladištu, ima visoko učešće u ukupnom uvozu od 18,7 odsto, navodi se u saopštenju.