ZAGREB, Hrvatska nije popustila Sloveniji u vezi sa rješavanjem problema Ljubljanske banke, tvrde hrvatski zvaničnici.
Hrvatski ministar spoljnih poslova i evropskih integracija Gordan Jandroković navodi da osnovni preduslov i osnovni rezultat tih razgovora mora biti vraćanje duga štedišama Ljubljanske banke.
Prethodno je Hrvatska potvrdila spremnost da se razgovori o deviznim štedišama Ljubljanske banke u Hrvatskoj nastave u okviru BIS-a u Bazelu, u skladu sa prilogom C Ugovora o sukcesiji bivše SFRJ iz 2001.
Bivši guverner slovenačke centralne banke Franc Arhar, međutim, upozorava da bi rješenje duga stare devizne štednje bivše Ljubljanske banke građanima Hrvatske moglo da zahtjeva ulaganje napora svih članica bivše Jugoslavije.
„Dobra vijest je, za početak, to da je Hrvatska sprema da se bavi ovim pitanjem, ali mi treba da utvrdimo kakva je volja ostalih učesnika i da li je Banka za međunarodna poravnanja u Bazelu još voljna da bude posrednik“, izjavio je Arhar.
U prethodnoj rundi razgovora u Bazelu, koja je održana 2002. godine, nakon potpisivanja Sporazuma o sukcesiji 2001, Hrvatska, kao i Bosna i Hercegovina, protivile su se ponuđenom rješenju.
Predsjednik Ljubljanske banke Milan Ozura, istakao je, u međuvremenu da je veoma zadovoljan razvojem dogadjaja. “Drago mi je što je Hrvatska konačno odlučila da se nastave ovi pregovori u Bazelu”, rekao je on.
On je napomenuo da će to takođe otvoriti vrata NLB-u (Novoj Ljubljanskoj banci), vodećoj slovenačkoj banci, kojoj je zabranjen ulazak na hrvatsko tržište zbog nerješenog spora.
Oko 130.000 hrvatskih štediša traže od slovenačke banke oko 178 miliona evra, uključujući kamate, dok se, kako se navodi, procjenjuje da hrvatska preduzeća duguju banci oko 800 miliona evra. Tanjug