Spor oporavak i dalji rast siromaštva

ZAGREB,  Svjetska banka smatra da će s nestankom fiskalnih podsticaja u drugoj polovini ove godine biti usporen globalni ekonomski rast, finansijska tržišta i dalje će biti turbulentna, a privatna potrošnja usporena usljed visoke nezaposlenosti, što će značiti dalji rast siromaštva. Svjetska banka očekuje da će zbog ovoga u 2010. godini novih 64 miliona ljudi pasti u ekstremno siromaštvo, odnosno živjeti s manje od 1,25 dolara dnevno, ističući da se njihov broj ne bi povećao u tim razmjerama da nije došlo do krize.

Iaoko je najgore možda i prošlo, Banka upozorava da treba imati na umu da kriza ima za posljedicu stvaranje potpuno izmijenjenog okruženja za finansije i rast u idućih 10 godina, zbog čega oporavak ostaje krhak.

Globalni BDP, koji je lani pao za 2,2 odsto, ove godine trebalo bi da poraste za 2,7 odsto, a u 2011. za 3,2 odsto. Istovremeno, obim svjetske trgovine, nakon prošlogodišnjeg snažnog pada za 14,4 odsto, ove i iduće godine trebalo bi da poraste za 4,3 i 6,2 odsto.

Oporavak će se odvijati u dvije brzine. Zemlje u razvoju, ponajprije u Aziji, trebale bi zabilježiti rast od 5,2 odsto, dok će bogate zemlje imati skromnih 1,8 odsto. U zemljama istočne Evrope koje su bile najteže pogođene krizom oporavak će biti posebno prigušen zbog slabe potrošnje usljed visoke nezaposlenosti, viših poreza i nižih plata, kao i skromnih stranih ulaganja.

S obzirom na prezadužen privatni sektor regije, slabost bankarskog sektora i zaduženost domaćinstava, oporavak lične potrošnje i dalje će biti slab – napominje se u izvještaju.

Istovremeno, rast izvoza kočiće skromna potražnja iz zapadne Evrope, glavnog trgovinskog partnera regije, zbog čega se u istočnoj Evropi ove godine očekuje rast od 1,3 odsto, a u idućoj nešto brži od 3,5 odsto.

Pročitaj više:  Ljubljanska i Sarajevska berza u plusu

Najbolje će proći Rusija, izvoznica energenata, čija bi privreda ove godine mogla porasti za 3,2 odsto.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts