BEOGRAD, Elektroprivrede Republike Srpske i Srbije potpisale su danas u Beogradu sporazum o saradnji na izradi tehničke dokumentacije za izgradnju hidroenergetskih postrojenja na srednjem toku rijeke Drine, što je, prema procjenama, investicija od 819 miliona evra.
Sporazum su potpisali generalni direktori elektroprivreda RS i Srbije Branislava Milekić i Dragomir Marković u prisustvu resornih ministara iz RS i Srbije Slobodana Puhalca i Petra Škundrića, kao i državnog sekretara u Ministarstvu ekonomskog razvoja Italije Stefana Salje.
Ovaj sporazum, prema dosadašnjim istraživanjima, podrazumijeva vrijednost investicija od 819 miliona evra, snagu hidroenergetskih postojenja veću od 300 megavata i godišnju proizvodnju struje od 1200 gigavat-časova.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Slobodan Puhalac izjavio je da je ovaj sporazum nastavak čvrste saradnje u oblasti energetike vlada, elektroprivreda i resornih ministarstva RS i Srbije.
“Činjenica je da RS koristi svega 30 odsto svog hidroenergetskog potencijala, a visoko učešće – 29 odsto imaju obnovljivi izvori”, rekao je Puhalac koji je izrazio očekivanje da će ovaj projekat između elektroprivreda RS i Srbije biti realizovan u narednom periodu.
Ministar rudarstva i energetike Srbije Petar Škundrić izjavio je da ovaj sporazum pruža mogućnost realizacije strateške saradnje Srbije, Italije i RS, te izrazio nadu da će to podstaći regionalnu saradnju u energetici.
Direktor Elektroprivrede RS Branislava Milekić ističe da je ovaj sporazum realizacija politike koju su utvrdile dvije vlade, a da sa stanovišta elektroprivreda predstavlja izraz volje za dalju saradnju na istraživanju pri izradi projektne dokumentacije za hidroenergetske projekte na rijeci Drini između Bajine Bašte i Zvornika.
Generalni direktor Elektroprivrede Srbije Marković je izrazio nadu da će se energetski kapaciteti u regionu više povezivati.
Salja je izjavio da je želja Italije da poveže energetiku iz regiona sa Evropom i da je plan da sa Balkana u Evropu bude distribuirano devet tera-vat časova struje godišnje.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
a da sa stanovišta elektroprivreda predstavlja izraz volje za dalju saradnju na istraživanju pri izradi projektne dokumentacije.
Toliko price a u pitanju je za sada samo istrazivanje vezano za projektnu dokumentacije, sto ne mora u praksi da znaci nista.
šupljaaaaa….
potpisale su…sporazum o saradnji…predstavlja izraz volje za dalju saradnju na istraživanju pri izradi projektne dokumentacije…
–
I ovaj sporazum je zatim otišao u WC na ovjeru, a nakon ovjere je završio u kanalizacionom sistemu.
Alo, začepiće se kanalizacija od silnih sporazuma, pa ih neće moći sva komunalna preduzeća RS odštopati.
Potpisan sporazum o saradnji između dvije strane, obrnuto znači da se te dvije strane oko nečega što je predmet sporazuma neće svađati.A dvije strane se oko nečega neće svađati ako ni jedna strana ništa povodom toga nečega ne preduzima. Zbog toga su i predizbornoj kampanji sporazumi o saradnji idelni za zamlaćivanje blesana koji u tako servirano povjeruju.Dodik to nije izmislio niti inovirao, nego samo koristi, računajući da još uvijek ima dosta blesana.