MOSKVA, Tempo rasta proizvodnje nafte u Rusiji će u periodu do 2020. godine biti sporiji nego krajem prošle i u prvoj polovini ove decenije, predviđa rusko Ministarstvo za ekonomski razvoj.
Stručnjaci tog ministarstva predviđaju, naime, rast proizvodnje nafte u narednih 12 godina od svega devet odsto, na 535 miliona tona, sa 490,7 miliona tona u 2007. godini.
Rusko ministarstvo za ekonomski razvoj objavilo je na svom internet sajtu tri varijante ekonomskog razvoja zemlje – inertni, energetsko-sirovinski i inovativni, pri čemu se ovaj posljednji smatra za osnovni.
Sve varijante ekonomskog razvoja, međutim, predviđaju niži tempo rasta eksploatacije nafte nego u prethodnom razdoblju, kada je proizvodnja u tom energetskom sektoru uvećavana i za deset odsto godišnje, prenosi agencija RIA Novosti.
Zahvaljujući visokom tempu rasta eksploatacije i izvoza energetskih sirovina Rusija je ostvarila brz privredni rast od početka ove decenije, podsjećaju analitičari u Moskvi.
Prema inovativnom scenariju privrednog razvoja ruska proizvodnja nafte bi trebalo da opadne, do kraja treće decenije ovog vijeka, na 530 miliona tona.
Ruski izvoz nafte će prema ovoj varijanti ekonomskog razvoja narasti sa 261 milion tona u 2010. godini na 265 miliona do 2015. godine i opasti na 255 milina tona u 2020. i na 245 miliona tona do 2030. godine, zbog povećanja prerade i smanjene eksploatacije.
Prošle godine Rusija je povećala izvoz nafte za četiri odsto na 258,4 miliona tona.
Ukupna ulaganja u eksploataciju nafte u periodu od 2007. do 2020. godine rusko Ministarstvo za ekonomski razvoj procijenjuje na 18 biliona rubalja (763 milijarde dolara).
Rusija je na petom mjestu u svjetu po istraženim rezervama nafte sa udjelom od 11 odsto.
Rast proizvodnje do 2020. godine obezbjediće nova već istražena nalazišta u Tomskoj oblasti, Hanti-Mansijskoj autonomnoj oblasti, Timano-Pečori, istočnom Sibiru i Republici Saha (Jakutija), navodi se u programu ruskog ministarstva.
Do 2015. godine planiran je početak eksploatacije podvodnih nalazišta u Kaspijskom moru, a periodu do 2020. krenuće realizacija projekta Sahalin-3 i osvajanje nalazišta u severnim morima.
Rusko ministarstvo za ekonomski razvoj takođe prognozira završetak izgradnje prve faze projekta naftovoda “Istočni Sibir-Tihi okean” godišnjeg kapaciteta do 30 miliona tona nafte sa mogućim ogrankom prema Kini.
U programu je i realizacija projekta izgradnje međunarodnog cjevovoda “Burgas-Aleksandropolus” za transport nafte, sa ciljem da se u izvozu osnovne energetske sirovine izbegne korišćenje uskog vodenog prolaza kroz Bosfor i Dardanele, kojim se iz Crnog ulazi u Sredozemno more.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.