BEOGRAD, Nadziđivanje, pretvaranje zajedničke prostorije u zasebnu stambenu jedinicu ili njeno pripajanje susjednom stanu od četvrtka je moguće samo uz saglasnost svih vlasnika stanova. Naime, odluka Ustavnog suda o neustavnosti dijelova tri odredbe Zakona o održavanju stambenih zgrada objavljena je u „Službenom glasniku“ i time stupila na snagu. Kako odluka može da se primjenjuje i retroaktivno, problem mogu da imaju oni građani, koji su do „krova nad glavom“ došli zahvaljujući potpisima vlasnika, kojima pripada više od polovine ukupne površine stanova. A ubuduće će se i u postupku legalizacije pojaviti problem u slučaju bespravne prenamjene zajedničkih prostorija (nije izdata građevinska dozvola) iako se, primjera radi, većina vlasnika stanova sa tim saglasila, što je do sada značilo riješen imovinsko pravni osnov.
Prema ocijeni Ustavnog suda, odluke o pitanjima, koja se odnose na promjenu namjene zajedničke nedjeljive svojine mogu se donositi samo ako svi etažni vlasnici imaju pravo jednakog odlučivanja o načinu korišćenja zajedničkih dijelova zgrade. To znači saglasnost svih vlasnika. Odluka Ustavnog suda na osnovu člana 61 Zakona o Ustavnom sudu može da se primjenjuje i retroaktivno – svako kome je povređeno pravo konačnim ili pravnosnažnim pojedinačnim aktom, donijetim na osnovu zakona, za koji je odlukom Ustavnog suda utvrđeno da nije u saglasnosti s Ustavom, ima pravo da traži od nadležnog organa izmjenu tog pojedinačnog akta. Rok za podnošenje zahtjeva za izmjenu je šest mjeseci od dana objavljivanja odluke Ustavnog suda u „Službenom glasniku“, ako od dostavljanja pojedinačnog akta do podnošenja prijedloga za pokretanje postupka nije proteklo više od dvije godine.
Sve institucije kao i lokalne samouprave moraće da poštuju odluku Ustavnog suda, što znači da će se osporavati i izdate građevinske dozvole za prenamjenu zajedničkih prostorija ako oštećeni vlasnici podnesu zahtjev. Takođe, nadležne službe za legalizaciju bespravnih objekata u slučajevima prenamjene zajedničkih prostorija moraće da traže dopunu dokumentacije sa potpisima svih vlasnika stanova. To će za većinu podnosilaca zahtjeva za legalizaciju biti „nemoguća misija“.
– Odluka Ustavnog suda na terenu može da izazove velike probleme i zato će Ministarstvo za prostorno planiranje pod hitno da nađe rješenje – kaže za „Novosti“ Aleksandra Damnjanović Petrović, pomoćnik ministra. – Održaćemo sastanak sa predstavnicima ministarstava pravde i finansija kako bi eventualno hitnim izmjenama Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa i Zakona o održavanju stambenih zgrada premostili problem. Neophodna saglasnost svih stanara, praktično znači, imajući u vidu naše naravi, da nijedno pripajanje, pretvaranje i nadziđivanje u zemlji više neće biti moguće.
Ocijena
Zakon o održavanju stambenih zgrada primjenjuje se još od 1995. godine. Uslovi da Ustavni sud rješava inicijative o ocijeni ustavnosti zakona stekli su se kada je istekao rok za usaglašavanje svih zakona sa novim Ustavom. Ustavni sud je tako pokrenuo postupak za ocijenu ustavnosti dijelova Zakona o održavanju stambenih zgrada 16. jula 2009. godine i to rješenje dostavio Skupštini Srbije na odgovor. Konačna odluka Ustavnog suda donijeta je na sjednici 17. marta ove godine. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.