BUDIMPEŠTA, BRISEL, Zvaničnici Evropske komisije potvrdili da je od Mađarske vlade traženo objašnjenje za nedavno uvedene zakone o medijima i vanrednim porezima na uvoz, zbog čega su protestovali mnogi mađarski i evropski mediji, udruženja štampe i OEBS i velike njemačke, austrijske, holandske, francuske i češke kompanije.
Trinaest krupnih evropskih firmi na sektorima prodaje na malo, telekomunikacija i energije tražilo je od EK da preduzme kaznene mjere protiv vlade u Budimpešti, optužujući je da je uvela mjere koje narušavaju slobodnu konkurenciju.
U pismu koje su te kompanija iz EU uputile predsjedniku EK Žozeu Manuelu Barozu se tvrdi da će zbog tih kriznih nameta na poslovanje strane firme i njihove filijale u Mađarskoj imati dodatne troškove od 1,3 miljardi evra, koje Vlada želi da ubere da bi popunila budžetski manjak.
Predstavnici EK su saopštili da se proučava i objašnjenje Vlade i da se može očekivati odluka o tome da li su time narušena pravila o slobodnoj konkurenciji na tržištu EU.
Takođe je rečeno da je komesarka EK Neli Kraus od Vlade tražila objašnjenje za sumnje da se novim mađarskim zakonom o medijima krše temeljne odredbe EU o slobodi izražavanja. EK je posebno naglasila da se sumnja u sposobnost novih Vladinih organa za medije da nezavisno djeluju.
Nadležni mađarski ministar je međuvremenu odgovorio da se tim novim zakonom ne krše nikakvi propisi EU.
Novi mađarski zakon o štampi predviđa kazne do 730.000 evra za TV-stanice koje bi se ogriješile o javni interes, javni red i moral, a blaže kazne su predviđene za druge vrste medija, a novinari su dužni da vlastima obeljodane izvore kad je riječ o pitanjima nacionalne bezbjednosti. Beta