BANJALUKA, Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske (RS) Proko Dragosavljević rekao je da su očigledni rezultati velikih ulaganja u sport. “Sport u Srpskoj ide uzlaznom putanjom i u mnogim sportovima izlazimo na međunarodnu scenu. Dobili smo priznanja i priliku da organizujemo određena takmičenja, kao što su međunarodni plivački miting, Balkansko prvenstvo u odbojci za juniorke, razne teniske turnire, te takmičenja u atletici i borilačkim sportovima”, kaže Dragosavljević.
On je istakao da je Ministarstvo u posljednje tri godine učestvovalo u izgradnji, sanaciji i rekonstrukciji više od 70 sportskih dvorana i 28 sportskih terena i poligona, za šta je izdvojilo 5.246.857 KM, dok je iz Razvojnog programa Srpske za tu namjenu izdvojeno 10.200.000 KM.
“Među njima najznačajnije su izgradnja sportskih dvorana u Istočnom Sarajevu, Sokocu, Oštroj Luci, Milićima, Berkovićima, Tesliću, Mrkonjić Gradu, Novom Gradu, Ribniku, Pelagićevu, Srpcu, Bileći, kao i sanacija i rekonstrukcija Autodroma Zalužani, kod Banjaluke”, naglasio je Dragosavljević u intervjuu Srni.
On je istakao da je Ministarstvo izdvojilo sredstva za rekonstrukciju i izgradnju sportskih objekata i terena da bi se mladi sklonili sa ulice, da bi im se stvorili uslovi za bavljenje sportom, ali i radi pravilnog i uspješnog razvoj sporta u Republici Srpskoj.
On je pojasnio da se izgradnjom sportskih dvorana i terena stvaraju preduslovi da se klubovi organizovanije i sistematizovanije bave sportom i da imaju sve selekcije, što garantuje uspjeh i rezultat na duže staze, jer bi bez ovakvih uslova koje im omogućavaju normalno bavljenje sportom talenti odlazili u druge zemlje.
Dragosavljević je istakao da, iako, nijedan sportski objekat nije finansijski samoodrživ, lokalne zajednice i resorno ministarstvo svjesno ulažu u njih upravo da bi razvijali sport u svojoj zajednici s ciljem angažovanja mladih da se bave sportom.
Dragosavljević je, govoreći o mladima i sportu, naglasio da je Ministarstvo organizovalo besplatni sistematski pregled sportista do 15 godina, jer određeni broj klubova nema dovoljno sredstava za ovu namjenu, a mnoge lokalne zajednice nisu osposobljene za kvalitetne preglede sportista, jer se oni izlažu posebnim naporima i moraju da ih pregledaju ljekari sportske medicine koji imaju posebnu opremu za dijagnosticiranje njihovog zdravstvenog stanja.
“Dogovorili smo sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite i Fondom zdravstvenog osiguranja da predstavnici Zavoda za medicinu rada i sporta Srpske obiđu sve lokalne zajednice i da izvrše sistematske preglede svih sportista od 15 godina i starije. U prošloj godini je izvršeno je 4 000 pregleda, od čega je 206 sportista udaljeno sa sportskih terena i upućeno na dodatne preglede, a za šest sportista je definitivno zabranjeno dalje bavljenje sportom i izlaganje većim sportskim naporima”, dodao je Dragosavljević.
.
Brošurom protiv deformiteta
On je istakao da je Ministarstvo nabavilo “najsavremeniju platformu u Evropi koja kompjuterski dijagnostikuje deformitet stopala i odmah preporučuje način otklanjanja problema, odnosno kako bi trebao izgledati uložak za otklanjanje tih deformiteta, koji se najčešće uočavaju kod djece uzrasta od devet i deset godina”.
“Dogovorili smo sa Ministarstvom prosvjete i kulture da nezaposleni profesori fizičkog vaspitanja i sporta u 20 škola volontiraju i organizuju nastavu fizičkog vaspitanja za taj uzrast i izvrše mjerenja kod te djece. Dosadašnji rezultati su poražavajući. Od izmjerenog broja učenika 94 odsto njih ima neki deformitet stopala”, dodao je Dragosavljević.
On je rekao da se trenutno vrše mjerenja i kod učenika i kod sportista po određenim klubovima, nakon čega će podaci biti sabrani u brošuri koja će biti značajna i za Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, ali će poslužiti i kao “alarm” roditeljima da se o tom problemu treba povesti značajnija briga. SRNA
Komentariši