BEOGRAD, Država mora svim učesnicima na tržištu da obezbijedi jednake uslove i spreči “namještene tendere”, koji su česta pojava u realizaciji infrastrukturnih projekata.
Vođa projekta EU “Tehnička pomoć Komisiji za zaštitu konkurencije” u Srbiji Andrej Plahutnik kaže da “najkritičniju tačku, ne samo u Srbiji već i u ostalim zemljama, čini formiranje kartela i zloupotreba dominantnog položaja na tržištu”.
“Igra na tržištu mora biti ‘fer’ i država je dužna svim igračima to da obezbedi”, istakao je on i podsjetio da se u Srbiji od novembra prošle godine primjenjuje novi Zakon o zaštiti konkurencije.
On je istakao da će Srbija ulaskom u EU morati da izbaci iz svog zakonodavstva popust od 15 odsto domaćim preduzećima na tenderima, jer je to diskriminacija ostalih ponuđača i u suprotnosti sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju EU.
Drugi problem predstavljaju tzv. prilagođeni tenderi, kada naručilac posla uradi tendersku dokumentaciju tako da unaprijed određuje ko će biti izabran, rekao je Plahutnik.
Potpredsjednica PKS Vidosava Džagić je rekla da se u Srbiji još uvijek malo zna o zaštiti konkurencije i da je veoma važno da se ta oblast uredi u skladi sa evropskim zakonodavstvom i praksom.
Ona je kazala da je PKS u prethodne dvije godine organizaovala veliki broj seminara i skupova na tu temu kako bi upoznala privrednike sa pravilima EU u toj oblasti.
Kartel, po definiciji, čini grupa međusobno nezavisnih učesnika na tržištu, koji se dogovaraju u cilju kontrole cijena, podjele tržišta i ograničavanja konkurencije i nije ih lako otkriti i dokazati. Tanjug
Komentariši