BEOGRAD, Očekujemo da nas u roku od 8 dana investitor pozove da potpišemo ugovor za izgradnju severnog kraka Koridora 10,kaže Milo Đurašković, predsjednik “Nibens grupe”.
Milo Đurašković, predsjednik „Nibens grupe”, kojoj pripada PZP Beograd, predvodnik domaćeg konzorcijuma, pobjednika na nedavnom tenderu, kaže da ova kompanija već sutra može da počne da gradi lijevu traku autoputa od Horgoša ka Novom Sadu.
Đurašković kaže da “Nibens grupa” posao izgradnje 110 kilometara auto puta koji je vrijedan 10 milijardi dinara može da izgradi za devet mjeseci.
“Rok jeste prilično oštar, ali smo posle iscrpnih analiza zaključili da možemo to da ostvarimo”, kaže Đurašković.
On dodaje da je tender zbog žalbi učesnika, trajao dosta duže nego što je bilo očekivano, tako da su imali vremena da se pripreme.
“Rokovi će biti predviđeni ugovorom i investitor će ih obračunati u slučaju probijanja rokova. Zbog toga su date sigurnosne garancije”, objašnjava Đurašković.
On kaže da je tender predugo trajao zbog poništavanja prvog tendera kao i zbog žalbe hrvatskog “Hidroelektra” na ponudu koju je dala “Nibens grupa”.
“ ‘Hidroelektro’, iz Zagreba se žalio na našu ponudu, a ta firma je imala nedostatke koji su bili dosta teži od naših. Oni su priložili nepotpunu garanciju. Pretpostavljam da su bili problematični za dobijanje garancije, pa su ulaganjem žalbi kupovali vreme”, kaže Đurašković.
On dodaje da je “Nibens grupaciji” na otvaranju ponuda zamjereno što su cijenu radova vezali za rast cijena na malo, iako je u tenderskim uslovima tražena fiksna cijena.
“Mi smo kroz porast cena na malo izrazili troškove finansiranja sa naše strane. To je za državu jako povoljno, ali su ponderi tog tendera bili vezani za fiksnu cenu”, objasnio je Đurašković. Inače, on je rekao da je porast cijena na malo relativan pokazatelj i on može biti šest do osam odsto.
“Bili smo neodlučni da li da stavimo bilo koju stopu. Na kraju se ispostavilo da je tenderska komisija takvu našu ponudu definisala kao promenljivu. Traženo je od nas da je dopunimo, odnosno da damo fiksnu cenu. I to smo i uradili”, zaključuje Đurašković.
On kaže da ovaj posao mnogo znači za sve firme u konzorcijumu “Nibens grupacije”, al ii za cijelu domaću građevinsku industriju.
“Ceo region će biti zaposlen. Sva građevinska preduzeća, od Subotice do Novog Sada, biće pozvana da nam se priključe. Na samoj gradnji, uključujući izvođače, podizvođače i usluge biće angažovano na desetine hiljada ljudi”, kaže Đurašković.
Za velike tendere traže ozbiljne garancije
Đurašković kaže da domaće firme ređe dobijaju poslove na tenderima zato što su to veliki tenderi za koje se obično traže ozbiljne finansijske i tehničke reference.
“Naše firme u poslednje vreme nisu radile velike poslove. Samo određen broj firmi je radio van Srbije, pa je malo putara osposobljeno da konkuriše na tako velikim tenderima. Reference su ključni razlog. Sa druge strane, ima stranih firmi koje idu sa damping cenama samo da bi došle do posla. U tom smislu mislim da su one sposobnije i iskusnije”, navodi Đurašković.
On ističe da je domaćim firmama veoma bitno što su dobile podršku Vlade Srbije. “Ovi tenderi na severnom kraku Koridora 10 urađeni su tako da su domaći izvođači bili ravnopravni, ako ne i u prednosti u odnosu na strane. Ovo je ogroman posao koji će nam biti značajna referenca. Poboljšaće nam status u odnosu na stranu konkurenciju”, kaže Đurašković.
Moguće je da Koridor zakasni
On ističe da je tender za sjeverni krak Koridora 10 zahtjevao obezbijeđivanje djelimičnog finansiranja i da je država za ovu godinu obezbijedila oko 40 odsto para, a od budžeta za narednu godinu ostatak.
“Gradnju možemo isfinansirati samo ako kalkulacija cene uključuje i kalkulaciju kreditiranja posla. U ovom slučaju poslovne banke će nas pratiti sa svojim interesom”, rekao je Đurašković.
On navodi da se dosta govori o tome da se u Srbiji putevi grade sporo i da je procedura spora i duga, ali i itiče da je Koridor 10 kompleksan posao.
” Pripreme nisu urađene kako treba, a Koridor 10 je kopmleksan posao. Projekti i eksproprijacija nisu rađeni studiozno. Ako hoćemo da završimo sve za dve-tri godine, moramo da imamo završene ove dve ključne stvari. Očekujem da će to i u narednom periodu odneti puno vremena i dalje ćemo imati usporen gradnju”, kaže Đurašković.
On dodaje da je moguće da Koridor ipak ne bude izgrađen do 2012. godine koju su odredili kao rok za njegov završetak.
“Investitori se moraju mnogo bolje organizovati, a eksproprijacija i projektovanje moraju se što pre završiti. To važi i za nas kao operativu”, zaključuje on. Politika