BANJALUKA, Agencija za posredničke, informatičke i finansijske usluge /APIF/ ovlaštena je za izdavanje odgovarajućih potvrda građanima, koji od Srbije imaju potraživanja po osnovu stare devizne štednje, saopšteno je danas iz Ministarstva finansija Srpske.
U saopštenju se navodi da je APIF takvo ovlaštenje dobio zaključkom Vlade Republike Srpske, kojim je preporučeno da usluga, koja je potrebna za prijavljivanje potraživanja Upravi za javni dug Srbije, obavlja bez naknade.
“Navedeno ovlašćenje Vlada Srpska je dala kako bi građani mogli da dokažu da stara devizna štednja položena do 27. aprila 1992. godine, u bankama čije je sjedište na teritoriji Srbije i njihovim filijalama na teritoriji bivših republika SFRJ, nije korištena u procesu privatizacije, niti je mogla da bude isplaćena licima po bilo kom osnovu”, piše u saopštenju.
Ministarstvo finansija Srbije, odnosno Uprava za javni dug, objavila 23. februara u medijima poziv za prijavu potraživanja po osnovu devizne štednje koju mogu da podnesu štediše u roku od godinu dana od njegovog objavljivanja.
Iz Ministarstva finansija Srpske navode da, imajući u vidu da je u pozivu zahtijevano dostavljanje dvije vrste potvrda, Vlada Republike Srpske hitno djelovala kako bi građani mogli nesmetano da prijave potraživanje.
Prvom potvrdom nadležnih organa i institucija bivših republika SFRJ na čijoj teritoriji su se nalazile filijale banaka u kojima je položena štednja, potvrđuje se da devizni štediša nije ostvario svoje pravo po osnovu stare devizne štednje, ni da su mu to pravo priznale bivše republike SFRJ.
Drugom potvrdom nadležnih organa i institucija bivših republika SFRJ, potvrđuje da devizni štediša nije ostvario svoje pravo po osnovu stare devizne štednje koja nije bila položena na njihovoj teritoriji, ni da su mu to pravo priznale bivše republike SFRJ u kojima je imao prebivalište tokom proteklog perioda.
“Vlasnici stare devizne štednje, koja je u nadležnosti Srbije, prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje potvrda treba da jasno istaknu u kojoj banci i u kojem mjestu je stara devizna štednja bila deponovana, da, ukoliko je moguće, prikažu i broj štedne partije, te da navedu na čije ime je stara devizna štednja bila položena”, navodi se u saopštenju. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Postovani,
Da li imate informacije koja ce agencija ili institucija u Hrvatskoj izdavati ove potvrde o kojima je rijec u ovom clanku?
Mi nazalost ne mozemo nista zapoceti bez navedenih potvrda!
Hvala unaprijed i srdacan pozdrav,
Mira Klobucar
Rijeka/Hrvatska