BEOGRAD, Ministarstvo za infrastrukturu počinje projekat razvoja malih i sportskih aerodroma u Srbiji, kaže državni sekretar za vazdušni saobraćaj Miodrag Miljković.
“U ovom trenutku postoji problem da, ukoliko neko želi avionom da sleti u Kraljevo ili Suboticu, prvo mora da ode na beogradski aerodrom i tu da obavi carinjenje i ostale procedure, pa tek onda da ide tamo gdje je pošao, što je potpuno neracionalno”, istakao je Miljković.
Miljković je kazao da je master planom za transport predviđeno da se za povećanje broja putnika u aviosaobraćaju u Srbiji sa oko 2,5 na 8,5 miliona godišnje uloži oko 135 miliona evra u aerodrome.
On je naveo da će realizacija pilot projekta za razvoj “tercijarne mreže” aerodroma u Srbiji praktično početi sledeće sedmice, studijskom posjetom Sloveniji i Austriji, na osnovu čega će biti definisan institucionalni i zakonski okvir.
Predviđeno je da se stvori mreža od 16 malih civilnih aerodroma, modernizuju aerodromi u Boru i Vršcu i omogući korišćenje vojnih aerodroma u Batajnici, Užicu i Kraljevu za civilne letove, naveo je državni sekretar za važdušni saobraćaj Srbije.
Malih i sportskih aerodroma ima u Novom Sadu, Zrenjaninu, Smederevskoj Palanci, Valjevu, Kikindi, Kostolcu, Beogradu, Paraćinu, Kruševcu, Kraljevu, Leskovcu, Trsteniku, Sremskoj Mitrovici, Subotici, Smederevu i Pančevu. Oni se koriste za avio-taksi, letenje za sopstvene potrebe i slično, rekao je Miljković.
On je kazao da je cilj da se napravi aerodromski sistem koji će omogućiti uspostavljanje Beograda kao vazdušne luke, što će pomoći i razvoj nacionalnog avioprevoznika. “Da bi se Master plan realizovao potreban je zakonski okvir. Novi Zakon o vazdušnom saobraćaju biće do kraja ove sedmice kompletiran, u utorak će biti pred vladinim Odborom za privredu, a u četvrtak bi prijedlog tog zakona vlada trebalo da usvoji na sjednici”, naveo je Miljković.
On je najavio da bi taj zakon trebalo da se nađe u skupštinskoj proceduri na jesen. “Radi se, takođe, i nova Strategija za razvoj vazdušnog saobraćaja u Srbiji, koja će biti gotova u toku ove godine, kao i Državni program bezbijednosti u vazdušnom saobraćaju, koji je obavezan po najnovijim standardima”, dodao je državni sekretar. Tanjug
Komentariši