BEOGRAD, Srbija će u 2009. godini naplatiti 150 miliona evra manje carina zbog primjene Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU, ali će to nadoknaditi rastom proizvodnje.
Savjetnik potpredsjednika Vlade Srbije zadužen za privredu i finansije, Goran Radosavljević rekao je da će smanjenje carinskih prihoda u prvoj godini primjene sporazuma biti oko 130 miliona evra za industrijske i oko 20 miliona evra za poljoprivredne proizviode. Ukupni gubici će, ocijenio je međutim, biti tri do četiri puta manji od početnih, pošto se očekuje da na osnovu rasta proizvodnje i većeg uvoza sirovina biti naplaćeno više poreza na dodatnu vrijednosti (PDV) i carine.
Carine na uvoz tekstilne robe iz Evropske unije, kazao je savjetnik potredsednika vlade Srbija, ukinute su 1. januara 2008. godine na osnovu Sporazuma o slobodnoj trgovini tekstilom sa EU iz jula 2005. godine. Radosavljević je naveo da će u prvoj godini primjene, od 1. januara2009. godine, carine na sirovine i repromaterijale biti smanjene na 70odsto trenutnih, dok će na proizvode više faze prerade carina biti smanjena na 80 odsto odnoso 85 odsto od carinske stope u 2008.
On je dodao da će biti ukinute carina na žive životinje za uzgoj i priplod i na neke poljoprivredne proizvode koji se ne proizvode u Srbiji, kao što su tropsko voće, začini i neke vrste semenske robe, ali je dodao da su carine na te proizvode i sada simbolično male.”Carinske stope na ostale poljoprivredne i prehrambene prizvode u prvoj godini kretaće se između 80 i 95 odsto od postojeće carine”, naglasio je Radosavljević.
Prema njegovim riječima, u zavisnosti od grupa proizvoda carine će se smanjivati u naredne tri, pet ili šest godina.
“Na industrijske proizvode carine će biti potpuno ukinute nakon ovog perioda, dok će na određene poljoprivredne proizvode ostati carine na nivou od 20 do čak 80 odsto od sadašnjih carina”, kazao je savetnik potredsjednika vlade.
Radosavljević je ocenio da će zahvajujući primeni Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU privreda Srbije imati jeftinije sirovine i opremu za proizvodnju, a biće olakšana i procedura uvoza. “To će povećati konkurentnost srpske privrede na međunarodnom tržištu”, naglasio je.
Rizik koji postoji jeste da pojedine firme, kazao je, ne uspiju da podignu konkurentnost i budu ugrožene dolaskom inostrane konkurencije na tržište Srbije, ali period prilagođavanja je dovoljan da se privreda pripremi za dolazak konkurencije iz Evropske unije. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.