BEOGRAD, Ako se sprovedu vladine mjere štednje, neće biti moguć još jedan rebalans budžeta, već bi jedino bilo moguće povećanje budžetskog deficita, kaže Pavle Petrović.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Pavle Petrović smatra da bi taj deficit mogao da iznosi, umjesto tri, oko pet odsto bruto domaćeg proizvoda i da bi mogao da se finansira kroz zaduživanje države.
“Ako dođe do daljeg pada proizvodnje i prihoda, prije bih očekivao da se ide na veći fiskalni deficit pod uslovom da se on finansira zaduživanjem kod međunarodnih finansijskih institucija”, rekao je Petrović.
Prema njegovim riječima, bilo bi teško ići na još jedno smanjivanje javne potrošnje u ovoj godini, u odnosu na ovo što je već do sada predviđeno.
On smatra i da su mjere predvidjele velike uštede u ministarstvima – oko 40 milijardi dinara. Kako je reč o velikoj sumi, postoji realna bojazan da li će to smanjenje troškova moći da se ostvari.
“Ako smanjujete te troškove za četvrtinu, postavlje se pitanje, kako to niste mogli ranije da uradite. Tu vidim najslabiju tačku, da će u stvari to smanjenje dovesti samo do odlaganja tih troškova”, rekao je on i dodao da postoji opasnost da “država ulazi u dugove i da ih ne plaća”.
Što se tiče ubiranja dodatnih prihoda, Petrović je saglasan sa ekonomskim analitičarima koji smatraju da treba suzbijati sivu ekonomiju, ali i upozorava da se i tu ne trebaju praviti nagli rezovi.
On smatra da je vrijeme da se razmišlja i o srednjeročnim mjerama za smanjivanje javne potrošnje.
Taj plan bi i u jednom ‘srednjeročnom horizontu” od dvije do tri godine mogao da obuvhati i planske mjere kad je u pitanju zaposlenost u javnom sektoru, svođenje tržišne sive ekonomije u legalne okvire, ali i druge sistemske mjere.B92
Komentariši