BEOGRAD, Vlada Srbije i NBS u narednih desetak dana usaglasiće mjere kako bi program subvencionisanog kreditiranja poljoprivrednika mogao da počne. Država želi, prije svega, da stvori uslove proizvođačima i prerađivačima mlijeka i mesa da proizvedu više kvalitetnijih proizvoda po pristupačnim cijenama. Kratkoročni krediti odobravali bi se na period od tri do 12 mjeseci i bili bi, naravno, u dinarima. Inače, konkretan pregled mjera biće predstavljen prilikom otvaranja Sajma poljoprivrede u Novom Sadu, a koji počinje 14. maja.
Model finansiranja dugoročnih kredita podrazumijeva da poljoprivrednicima poslovna banka odobrava 60 odsto kredita, a Ministarstvo poljoprivrede preostalih 40 odsto pozajmice, s tim da Ministarstvo poljoprivrede daje svoja sredstva beskamatno. Na taj način, efektivna kamatna stopa, a koja uključuje sve troškove obrade kredita, kod ovih kredita iznosi oko pet odsto, a može da bude i niža u zavisnosti od toga da li će poljoprivrednicima poslovne banke odobravati nižu kamatnu stopu na sopstvena sredstva.
– Prvi put, usvojen je dvogodišnji program dugoročnog kreditiranja agrara za period 2010/11. godine čime se obezbjeđuje kontinuitet u kreditnoj politici Ministarstva poljoprivrede – kaže za „Novosti“ Dušan Antonić, predsjednik IO Agrobanke. – Dugoročni krediti namijenjeni su registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima građana i firmi, a namjena ovih zajmova su investicije u poljoprivredno-prehrambenu proizvodnju, odnosno izgradnju objekata, nabavku priplodnog materijala i nabavku poljoprivredne mehanizacije.
Subvencije
U 2010. je oko 11.500 poljoprivrednika preuzelo kratkoročne i dugoročne kredite koje subvencioniše Ministarstvo poljoprivrede. Ukupan iznos odobrenih kredita iznosio je 76,8 miliona evra, što je za 40 odsto više nego u 2009, kada je iznos odobrenih kredita dostigao sumu od 45,9 miliona evra. Prema podacima Ministarstva, lani je odobreno oko 43,2 miliona evra dugoročnih kredita, što je gotovo dvostruko više u odnosu na 2009, kada je odobreno 23,4 miliona evra. Novosti
Komentariši