BEOGRAD, Agencija za utvrđivanje kreditnog boniteta “Dan i Bredstrit” (Dun & Bradstreet) svrstala je Srbiju, u najnovijem izvještaju, u zemlje visokog kreditnog rizika sa rejtingom DB5a.
Srbija se na aprilskoj listi Regionalnog rizičnog indikatora, koju su analitičari “Dana i Bredstrita” napravili za 25 zemalja istočne i srednje Evrope i država nastalih posle sloma Sovjetskog Saveza, našla na niskom 15 mjestu, iza Kazahstana, a ispred Azerbejdžana.
Najbolji rejting među svim rangiranim zemljama ima Slovenija, koja je na prvom mjestu sa rejtingom DB2b, a sljede je Estonija, Mađarska, Slovačka i Češka.
Hrvatska je na toj listi deveta, Makedonija trinaesta, a Bosna i Hercegovina sedamnaesta, dok Crna Gora nije rangirana.
Eksperti “Dana i Bredstrita” ističu, u ocjeni tekućih ekonomskih prilikai, da Srbija može biti privlačna za spoljne ulagače između ostalog i zbog niske, desetoprocentne stope poreza.
Predviđanja agencije za 2008. godinu, kad je riječ o srpskoj ekonomiji nisu, međutim, u cjelini povoljna, jer se ukazuje na rizike, prije svega zbog majskih parlamentarnih izbora za koje se u izvještaju navodi da mogu biti “ključni i odlučujući”.
Glavno pitanje je kako će Srbija pomiriti težnju za socijalno-ekonomskom integracijom i bližim odnosima sa Evropskom unijom sa istovremenim zahlađenjem političkih odnosa s Briselom zbog priznavanja nezavisnosti Kosova i Metohije od strane vodećih članica Unije, naglašava se u analizi “Dana i Bradstrita”.
Zanimljivo je da na aprilskoj listi te bonitetne kuće Rusija zauzima veoma nisko, 20. mjesto, iako raspolaže ogromnim deviznim rezervama od 506 milijardi dolara i ostvaruje visoke stope ekonomskog rasta.
Veoma nizak rejting ima i Turkmenija, koja je 24. iako, slično Rusiji, ostvaruje snažnu privrednu ekspanziju i raspolaže znatnim deviznim rezervama.
Nizak rejting Rusije analitičari “Dana i Bradstrita” pravdaju političkom neizvesnošću koja se pojačala uoči odlaska Vladimira Putina s predsjedničkog pložaja, kao i zbog nastojanja NATO-a da u svoje članstvo privuče Gruziju i Ukrajinu, čemu se Moskva oštro protivi.
Tekuća privredna ekspanzija u Rusiji mogla bi, prema ocjeni te firme, da dođe u pitanje ukoliko se kriza u odnosima Moskve i NATO produbi.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.