MOKRA GORA, Strategijom energetike Republike Srbije planirano je da naša zemlja zauzme lidersku poziciju u energetici u regionu, kaže ministar energetike Petar Škundrić.
On je rekao da je Srbija zavisna od uvoza energenata, ali je po energetskim potencijalima na drugom mjestu u regionu, odmah iza Rumunije.
“Često se govori o prevelikoj energetskoj zavisnosti Srbije, što je neopravdano. Srbija nije ništa više zavisna od uvoza energenata od drugih zemalja u regionu”, rekao je Škundrić.
Kada su u pitanju nafta i gas, naša strategija je definisana međudržavnim sporazumom između Srbije i Rusije, rekao je ministar.
On je dodao da je u naftnom sektoru već počela realizacija investicija vrijednih oko 480 miliona evra, koji se odnose na Rafineriju nafte u Pančevu i da je još potrebno uložiti oko 50 miliona evra u projekat zaštite životne sredine u tom sektoru.
Dio te strategije koji se odnosi na gasni sektor baziran je takođe na međudržavnom sporazumu između Srbije i Rusije, kao i na izgradnji gasovoda Južni tok i na stvaranju energetskih čvorišta i gasnih interkonekcija naše zemlje sa zemljama regiona i EU, rekao je Škundrić.
U oblasti elektroenergetike, u narednih pet do sedam godina, kako je rekao ministar, planirana su najveća ulaganja u iznosu od oko devet milijardi evra, koja će se odnositi na revitalizaciju i podizanje efikasnosti postojećih postrojenja i izgradnju novih.
On je podsjetio da su raspisani tenderi za izgradnju termolektrana u Obrenovcu, Kolubari i Novom Sadu i izrazio očekivanje da će njihova izgradnja početi za mandata ove vlade.
Govoreći o obnovljivim izvorima energije, Škundrić je kazao da je Ministarstvo energetike izdalo energetske dozvole u vrijednosti od oko 500 miliona evra, kao i da su izdate energetske dozvole za 1.400 megavata instalisane snage za postrojenja koja će raditi na energiju vjetra.
On je izrazio očekivanje da će već sljedeće godine u Srbiji početi da se realizuju kapaciteti zasnovani na energiji vetra i napomenuo da Srbija najviše od svih obnovljivih izvora raspolaže biomasom u vrijednosti od oko 2,7 miliona tona ekvivalentne nafte. Tanjug
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Srbija u svemu kao lider a narod najbednije živi, samo je albanija iza Srbije… hajde malo da ne budemo lideri a da zivimo lepo… slovačka, poljska, irska nisu lideri al zato uzivaju…
bih i republika srpska su izvoznici energije (električne) pa opet ne vidimo nikakvu korist od toga. iz tog razloga čisto sumnjam da će i srbijanski građani vidjeti ikakvu korist kada srbija postane lider u energetici…
ma nikakve koristi od izvoza energije nece osjetiti obicni gradjani, osim pojedinih grupa na vlasti. Neka rade sta hoce samo da ne poskupljuju struju, ali mrka je kapa.
Jedino korist u Republici Srpskoj imaju kadrovi SNSD, zaposleni u Elektroprivredi /imaju subvencije/ i zaposleni u preduzećima vodovoda i komunalnih usluga /vrše obostarna subvencionisanja ja tvojim radnicima struju džabe ti meni vodu i kom. usluge/.
imaće i imali su uvijek koristi dobitnici tendera za raznorazne rekonstrukcije kapaciteta elektroprivrede, te mješovita preduzeća u okviru javno-privatnog partnerstva.
naravno to su rijetki sretnici bliski zna se kome… 🙂
Predlazem izvoz nasih politicara, tu smo neprikosnoveni.