BEOGRAD, Ukupan godišnji potencijal obnovljivih izvora energije u Srbiji jednak je kao 4,3 miliona tona nafte, odnosno gotovo polovini godišnjih potreba za energijom.
Biomasa predstavlja najznačajniji obnovljivi izvor energije u Srbiji i čini dvije trećine ukupnog potencijala ili 62 odsto obnovljivih izvora energije.
Pomoćnik ministra energetike Dejan Stojadinović kaže da je “biogorivo jedini produkt biomase koje bi Srbija mogla da izvozi, jer se ostali načini korišćenja biomase zasnivaju na lokalnoj proizvodnji i potrošnji”.
Stojadinović je kazao da je u završnoj fazi razgovor Srbije sa Švajcarskom agencijom za međunarodni razvoj kako bi iduće godine počela gradnja prvog postrojenja na biomasu u Srbiji, u Padinskoj skeli, vrijednog pet miliona evra, od čega bi tri miliona evra bila donacija.
Kako je precizirao, postrojenje bi imalo instalisanu snagu od 800 kilovata električne i pet megavata toplotne snage.
Ministar poljoprivrede Saša Dragin kazao je da “samo korišćenjem drvnih ostataka u Srbiji može da se obezbijedi dovoljno energije za potrebe 800.000 domaćinstava”, jer je Srbija pokrivena sa 30 odsto šuma, u kojima se svake godine gubi velika količina energije biomase.
On je upozorio da se biomasa taloži i da bi u požarima mogli da se unište “hektari i hektari šume, zato što se neko nije sjetio da to može da pokupi sa zemlje da odnese u industrijske pogone i da se od te energije napravi struja ili nešto korisno”.
Dragin je podsjetio da su izvori fosilnih goriva ograničeni i za ostvarenje održivog razvoja i ekonomski rast, zbog čega je neophodno ulagati u obnovljive izvore energije.
Korišćenje obnovljivih izvora energije doprinosi razvoju lokalne industrije, odnosno primjeni novih tehnologija i povećanju zapošljavanja, kazao je on i dodao da “korišćenje biomase i drugih alternativnih izvora energije u proizvodnji štedi novac”.
Vršilac dužnosti direktora misije Američke organizacije za međunarodnu saradnju (USAID) Džim Stejn je ponovio da Srbija mora da iskoristi potencijale biomase, koja čini 60 odsto njenih obnovljivih izvora energije, jer na taj način može da riješi najmanje 30 odsto ukupnih potreba za energijom.
Korišćenje biomase može da pomogne Srbiji u zaštiti životne sredine, primjeni novih tehnologija i povećanju radnih mjesta, kazao je on i istakao da će USAID nastaviti da podržava korišćenje obnovljivih izvora energije u Srbiji.
„Kako se Srbija približava članstvu u EU, izvori obnovljive energije postaju sve privlačniji domaćim i stranim investitorima, a njihovo korišćenje pomoći će razvoju ekonomije i otvaranju novih radnih mjesta“, rekao je Stejn. FoNet, Beta