BEOGRAD, Srbija prema stepenu korupcije zauzima 85. mjesto na rang listi 180 zemalja, sa indeksom korupcije od 3,4, rekao je danas predsjednik organizacije “Transparentnost Srbija” Vladimir Goati, istakavši da to pokazuje da “stagnira u borbi protiv korupcije”.
Goati je dodao da je isti indeks korupcije Srbija imala i prethodne godine, što pokazuje stagnaciju u borbi protiv korupcije i zaostatak u odnosu na ostale zemlje koje su Srbiju prestigle.
Predstavljajući listu indeksa korupcije koju je objavila međunarodna organizacija “Transparensi internešnel”, Goati je rekao da nakon pet godina sporog, ali konstantnog napredovanja na listi zemalja prema stepenu opažene korupcije, ove godine je, kao i prethodne, Srbija rangirana sa indeksom od 3,4, na 85. mjesto.
Prema njegovim riječima, to je veoma daleko, ne samo od idealnog indeksa 10, već i od indeksa pet, koji označava snošljiviji stepen rasprostranjenosti korupcije.
On je istakao da su podaci za Srbiju zabrinjavajući, te da se s obzirom na to da je istraživanje obuhvatilo period prethodne Vlade Srbije, koja je kao jedan od svojih ciljeva postavila i borbu protiv korupcije i kriminala, može zaključiti da taj cilj nije ostvaren.
Goati je rekao da je korupciju teško izmjeriti, da ove godine na listi nema zemalja sa indeksom 10, odnosno da nema zemlje u kojoj nema korupcije, kao i da u razvijenijim državama nema korupcije, a da je ona u manje razvijenijim raširenija.
On je kao neke od razloga neefikasne borbe protiv korupcije u Srbiji naveo nepostojanje volje da se sprovedu antikorupcijske reforme, što je naročito uočljivo u odnosu vlasti prema antikorupcijskim institucijama, zatim netransparentnost velikih međunarodnih ugovora, nedostupnost političkih partija bilo kakvoj finansijskoj kontroli.
Programski direktor “Transparentnosti Srbija” Nemanja Nenadić kao razloge naveo je veliki broj izbornih procesa, pauzu u radu parlamenta koja je onemogućila usvajanje antikorupcijskih zakona, kašnjenje primjene antikorupcijske strategije…
Srbija je 2000. godine imala indeks od 1,3, godine 2003. 2,3, 2004. godine 2,7, 2005. godine 2,8, 2006. godine tri, a prethodne je bio isti kao i ove 3,4.
Od bivših SFRJ država Slovenija je najbolje rangirana i zauzima 26 mjesto sa indeksom od 6,7, zatim Hrvatska na 62. mjestu sa indeksom 4,4, Makedonija na 72. sa indeksom od 3,6, a BiH je 92. mjestu.
Lista je sačinjena na osnovu rezultata relevantnih istraživanja u protekle dvije godine, a u kojima su uglavnom prikupljena mišljenja stranih analitičara i poslovnih ljudi.