BEOGRAD, Međunarodna rejting agencija “Fič rejtings” trebalo bi krajem septembra da utvrdi novi kreditni rejting Srbije.
Prema pisanju “Novosti” u Vladi Srbije kažu da su pripreme za dolazak delegacije “Fič rejtings” već započele, a na rezultate ove posjete gleda se sa optimizmom.
Za praktičnu pripremu zaduženo je Ministarstvo finansija. Kao glavni argument za bolji rejting stručnjacima iz “Fiča” biće predstavljen Memorandum o ekonomskoj politici za narednu godinu, sa projekcijama za 2011. i 2012. Ovaj dokument predviđa brojne strukturne reforme.
Ipak, kako se nezvanično može čuti iz krugova bliskih ekspertima “Fič rejtingsa”, ova institucija će moći da sagleda mogućnosti povećanja rejtinga za Srbiju tek nakon što prođe prva revizija sporazuma koji Srbija ima sa MMF, što se, takođe, očekuje u septembru.
Ono što su eksperti “Fič rejtingsa” do sada najviše zamjerali Srbiji jeste nezapočinjanje strukturnih reformi koje bi omogućile snažniji rast poslije krize, kao i prilično konzervativni pristup fiskalnoj politici.
S druge strane, za eksperte “Fiča” vrlo su značajni koraci koje je Srbija učinila u pridruživanju Evropskoj uniji, odluka da se jednostrano krene u primjenu Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU, kao i relativno nisko zaduženje Srbije u inostranstvu.
Stručnjaci “Fiča” su u prethodnih godinu dana kao prednost Srbije u odnosu na zemlje Zapadnog Balkana navodili restriktivnu monetarnu politiku, koja je omogućila da, i pored pada prihoda od stranih ulaganja, bankarski sistem u Srbiji, ali i privreda, “ostanu na nogama”.
Početkom ove godine “Fič” je revidirala izglede Srbije za 2009. godinu i umjesto kao “stabilne”, opisala ih kao “negativne”.
Tako je ova agencija sa sjedištem u Londonu svrstala Srbiju u nižu kategoriju, prije svega zbog, kako su tada rekli, “visokog tekućeg budžetskog deficita i velike potrebe za spoljnim finansiranjem da bi mogli da se otplaćuju veliki privatni dugovi”.
Tada je “Fič” prognozirao i da će na kurs dinara negativno uticati ograničena dostupnost ino sredstava, što se i dogodilo.
Kreditni rejting je osnovni putokaz za investitore. Postoji jasan sistem po kojem mali broj svjetskih agencija za utvrđivanje rejtinga procenjuje uslove za poslovanje u određenoj zemlji.
Već sama osnovna ocjena ukazuje koliko su uslovi poslovanja u toj zemlji dobri, kakva joj je fiskalna i monetarna politika, ali i kakvi su rizici.
U svijetu se ova vrsta ocjenjivanja vrši i za kompanije, pišu “Novosti”.